افسانه آنلاینمجوز صادرات

1 1 1 1 1 امتیاز خبر: 0.00
تغییر اندازه متن

فرزاد وثوقی: یکی از بخش های مورد توجه برای توسعه اقتصاد کشورمان، بخش تعاون است که دولت ها در تمام دوره ها آن را باعث اعتماد عمومی در جذب سرمایه و دریک کلام به عنوان یک سرمایه اجتماعی می دانستند. بخش تعاون باید تا به آن اندازه رشد می کرد و به تکامل می رسید که امروز سردرگم نیازهای روبه رشد اقتصادی نباشیم اما نه بخش تعاون که بخش خصوصی هم که گاها مورد توجه دولت ها بوده است رشد چشمگیری نداشته و حال و روز اقتصاد کشورمان همچنان دولتی و پر از محدودیت است. بخش خصوصی را نمی توان به عنوان یک اقدام مشترک سود آور در قالب کنسرسیوم های بزرگ وکوچک دید و هر زمان آن را به عنوان یک بازوی قوی در روابط بین المللی به کار گرفت؛ چراکه باید دائم برای فعالیت های آن مجوز صادر کرد و اختیاری برای بخش خصوصی در تعامل و داد وستدهای بین المللی قرار ندادیم و انگار این ضعف، ترمز دستی حرکت بخش خصوصی را کشیده است. چند روز گذشته یکی از کشورهای همسایه دچار تنش های سیاسی شدیدی در روابط بین المللی خود شد و قطع روابط با سایر کشورهای همجوارش، باعث اختلال در شبکه های اقتصادی آن گردید. نکته قابل توجه دراین خصوص مقایسه واکنش سریع عوامل اقتصادی کشورمان برای تامین نیازهای قطر، نسبت به اقدام مشابه دیگر کشورهای دور ونزدیک بود.ما قادر نبودیم در قالب یک بخش خصوصی مستقل، یک اقدام سریع و مشترک در به دست آوری بازارهای اقتصادی قطر داشته باشیم و این امر خلا وجودی بخش خصوصی را با داشتن اختیارات تام گوشزد می کند.

تا بخواهیم جلسات پی درپی وبدون حاصل بگیریم، عوامل اتاق بازرگانی دیگر کشورهای منطقه گوی سبقت را ربوده اند؛ چراکه آنان برای این فرصت از قبل نقشه کشیده اند و به قولی دستشان باز است تا هر زمان از اختیارات و امتیازات صادرات برای بهبود شرایط اقتصادی کشورشان استفاده کنند و در مقابل ما نشسته ایم تا دولت امکان صادرات برای بخش خصوصی را از طریق رایزنی های وزارت امور خارجه تسهیل کند.

باید به واکاوی ماهیت بخش خصوصی و میزان اختیارات آن در عملیات اقتصادی درون و برون مرزی پرداخت. اینکه تا چه زمان می توان اجازه گرفت و اجازه صادرکرد، فرصت های اقتصادی در حوزه بین الملل را از کف خارج کرده است. از گذشته شاهد بودیم که یکی از پر چالش ترین بخش های اقتصاد کشورمان همین حوزه صادرات وتسهیل قوانین و مقررات صادرات بوده است و همیشه وهمه جا اقتصادیون ما گلایه داشتند که دولت باید قوانین صادرات را تسهیل کند و این انجام نشد تا رویداد قطر و تکرار امثال آن. یکی از بخش هایی که می تواند قدم های خوبی برای تسهیل مقررات وقوانین صادراتی بردارد مجلس شورای اسلامی است. این مجلس در سطح کلان می تواند با تعامل بخش خصوصی وهماهنگی اتاق های بازرگانی استان ها، گره های کور داستان را شناسایی و همه و یا چند گره کور را باز کند تا محصول ایران دوباره راهی بازارهای جهانی شود.

اما آنقدر که واردات از مبادی مرزی به داخل کشور را آسان وسریع کرده ایم، صادرات را سریع و پر حجم انجام نمی دهیم . ما نیازمند بازنگری در قوانین اقتصادی کشورمان هستیم تا بدین شیوه و به کار گیری روش های نوین مبادله، شاهد بهبود اوضاع اقتصادی باشیم. بر اساس آنچه اقتصادیون کشورمان اعلام داشته اند در روابط بین المللی و دست وپاگیر بودن قوانین، به طور مثال قبلا بازارهای افغانستان و عراق را از دست دادیم و حالا در قطر سریع و قاطع حضور نیافتیم.

farzad_vossoghi@yahoo.com


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

tablighat

tablighat