افسانه آنلاینعواید گردشگری

1 1 1 1 1 امتیاز خبر: 0.00
تغییر اندازه متن

 

فرزاد وثوقی: به نظر می رسد هنوز برنامه ای جامع برای حل مشکلات اقتصادی استان نداریم چراکه بیکاران هنوز سرگردانند. پرسش خود را بر پایه این رویکرد مطرح می کنیم که تمایل اقتصادی فارس به کدام سمت وسو گرایش دارد؟ کشاورزی، صنعت، نفت وگاز و یا گردشگری ؟ روزگار کشاورزی ما سپری شده است و هم اکنون با توجه به سال های خشک  رمقی برایش باقی نمانده و دیگر نمی توان به کشاورزی به عنوان نیرو محرکه اقتصاد نگاه کرد و امیدوار بود محصولات استراتژیک استان در سطوح ملی وبین المللی عرضه شوند و ارز آوری کنند. حالا باید به دنبال صنعت جایگزین بود که البته در حد شعار و ارائه چند مقاله نمی گنجد و نیاز امروز ما ، اقدام سریع در حوزه کسب وکار است تا اشتغال استان را دوباره احیا کنیم.

گردشگری اما پر بحت ترین وکم کارترین پرونده اقتصادی فارس است که باید جایگزین مطمئن کشاورزی و صنعت شود. اما پشت پرده گردشگری چه عاملی باعث بی تحرکی آن است،خدا می داند؛ چرا که زیر ساخت های فارس مهیای اقدام سریع دراین حوزه است اما اراده ای برای اجرا نیست !!!

همه در کشور معتقدند باید چرخ صنعت گردشگری را چرخاند اما همه آنانکه این شعار را می دهند دستی برای به حرکت درآوردن این چرخ دراز نمی کنند !!! تا درآمد این بخش نوین جایگزین آن بخش های از دست رفته شود. پتانسیل های فارس در حوزه گردشگری قابل شمارش نیست و تا بی نهایت می توان در مورد آن سخن گفت و البته می توان تا بی نهایت از نخواستن ها گفت و شنید.  در واقع آنچه در همه سال های گذشته مانع حرکت چرخ گردشگری شده است نوع نگاه و اعمال سیاست های فرهنگی است. ما امکاناتی بالقوه داریم که در سایه امنیت موجود کشورمان باید بالفعل شود؛ چراکه جذب گردشگران و ایجاد رونق اقتصادی تابع  شرایط خاصی است که در روندی معکوس به صدور مسافر از داخل به خارج کشور بدل شده است !؟ شرایط موجود نیز به گونه ای است که گردشگران خارجی باید درقبال دریافت شرایط بهتری از سایر مناطق رقیب به ایران سفر کنند و رضایت مندی آنان باعث تکرار سفر و افزایش اقامت آنان شود. افزایش صدور گردشگران ایرانی به مناطق خارج کشور نیز برپایه همین استدلال استوار شده است. مردم برای دستیابی به روزهای بهتر و اقامتی بهتر از اقامت در شهر خود دست به مسافرت خارجی می زنند تا طی آن به روزهای خاطره انگیز وپر نشاطی دست پیدا کنند. حالا باید دید ما می توانیم این شرایط بهتر را فرضا در ایام تعطیلات برای اهالی سفر به وجود آوریم تا مقصد سفر گردشگران ایرانی به جای خارج مناطق سیاحتی داخل باشد. آیا تمایلی به رونق کسب وکار در قبال افزایش سفرهای داخلی داریم؟ همین چند روز پیش بود که خبری در سایت های معتبر منتشر شد که مسئولی در منطقه آزاد کیش، اجبار کرده به واسطه ماه رمضان تمامی رستوران ها و مراکز عرضه غذا باید تا اذان مغرب تعطیل باشند. حالا ما در منطقه ای قرار داریم که عنوان تجاری را یدک می کشد و اغلب مسافران این جزیره البته مسلمان با رعایت اصول دین اقدام به سفر می کنند و هستند اتباع خارجی و داخلی که حسب عذر قادر به فیض روزه نیستند و اولویت سفر برای آنان تجارت است و کسب رزق حلال. اما با این اجبار و تعطیلی مراکز میهمانپذیر باید دید چه عواقبی در انتظار صنعت گردشگری است؛سیاست هایی که ناگهان با اعمال سلیقه بساط صنعت نیمه جان گردشگری را زیر و رو می کند و البته واکنش های صنفی را به همراه دارد.باید برای این صنعت نیمه جان نسخه ای پیچید که حداقل در تمام کشور وتمام فصول به کار آید و روال آن معیوب نشود. اینجاست که نیازمند طرح جامع برای اقدام سریع در حوزه گردشگری در کشورمان هستیم. تا چه پیش آید.

farzad_vossoghi@yahoo.com

 


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

tablighat

tablighat