افسانه آنلاینمعاون سياسى -امنيتى -استاندارى در نشست تخصصى روزنامه افسانه : فارس نيازمند آرامش و نشاط سياسى است

1 1 1 1 1 امتیاز خبر: 5.00
تغییر اندازه متن

 

احسان اکبرپور: «چاى نقد پهلو » ديباچه عنوان بخش جديد روزنامه است كه قرار است « افسانه » محلى باشد براى گفت وگو؛ همان عنصر غري بآشناى روزگار معاصر كه مد تهاست زير غبار هياهوهاى جامعه گم شده است.

حالا كه جهان، درگير جنگ ،تروريسم، ويرانى، مهاجرت هاى ناخواسته و.... است آيا رسانه ها نبايد بيش از هميشه به رسالت ذاتى خود براى « ايجاد ديالوگ » كه همانا نقد » و « آگاهى بخشى به مردم » است؛ بازگردند؟

اگر « مشكلات « پاسخگويى » پيش زمينه « نقد » زمينه « پاسخگويى » است و نيز جز « آگاهى بخشى » ؛ رشد ميسر « گف توگو » از طريق نيست. حالا هيات تحريريه امكانى تازه گشوده ،« افسانه » تا همراه با نقد ؛« گف توگو » براى را بررسى « امروز » ،« گذشته » كند و راهكار بينديشد براى .« فردا » « مردم » ،« چاى نقد پهلو » در مسوول. ؛« مديران » محورند و اينجا امكان تازه گفت وگوست با هنرمندان، انديشمندان، فعالان و مديران.

اين صفحه محل تضارب آرا نيز هست و از همين رو دست يارى خود را به سوى « نقد » و « ديالوگ » همه اهالى دراز مى كند و بيش از هر چيز، تلاش مى كند صفحه اى براى باشد. « مردم » مشكلات و مسايل شهر و روستا و محله خود را به ما بگوييد، نقدها و پيشنهادات « چاى نقد پهلو » خود درباره را براى مان بفرستيد، تا همه و هم انديشى « ديالوگ » در اين مشترك سهيم باشيم.

* شما بعد از دوره همکاری‌تان در دولت اصلاحات و در استانداری فارس، چند سالی را خارج از شیراز زندگی کردید.چه شد که از شیراز رفتید و این سالها را چگونه گذراندید؟

من از سال 76 تا 80 در شیراز بودم، بعد آن به استان گلستان رفتم و سپس به استان خراسان. تا سال 84 نیز خراسان بودم و از سال 84 تا 94، هیچ‌گونه مسؤولیت دولتی نداشتم، البته بیکار هم نبودم. اما 14سال از فارس دور بودم و 10 سال از کار دولتی.

*دورانی را که شما در فارس بودید، می‌توان دوران نشاط سیاسی استان معرفی کرد. در آن دوران فضای بسیار خوبی در استان وجود داشت، اما حدود سال 80 فضا کمی بسته‌تر شد، هرچند که باز هم نسبت به 8 سال دولت قبل؛ فضای آزادتری در استان وجود داشت. با توجه به اینکه شما در فضای بانشاط سیاسی کار کرده‌اید و شناخت خوبی نیز از آن دوران دارید، تفاوت امروز با سال‌های گذشته را در چه می‌بینید؟ فضای سیاسی و مجموعه مدیریتی کنونی استان را چگونه می‌بینید؟ و به طور کلی چه تفاوت‌هایی میان این دوره و آن دوران وجود دارد؟

 به نظر من مقایسه میان این دوره و دوران اصلاحات از  جهات مختلف مناسب نيست . آن دولت، دولتی دیگر بود، با نگاهی  متفاوت ؛ امروز ما در دولتی دیگر هستیم. مابين آن دولت [اصلاحات] و این دولت، مصایبی بر کشور و استان رفت که شاید جبران کردنش در دورانی کوتاه میسر نباشد. به اعتقاد من در 8 سال دولت قبل، ما یک بازگشت و رجعتي بد در همه بخش‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی داشته‌ایم و آثار و تبعات منفي آن‌ها نیز به این زودی برطرف نخواهد شد. اما امروز ما شاهد یک تحول و دگرگوني فراگير در جامعه هستیم و می‌بینیم که با همه مشكلاتي كه داريم جامعه‌مان زنده و پوينده در بخش سياسي معمولاً با فراز و فرود روبرو هستيم. هر تفكر و دیدگاه سیاسی تلاش می‌کند که رويه و منش سیاسی خود را در جامعه در قالب به دست گرفتن قدرت جابیندازد. این امر در همه دولت‌ها نیز مشهود و ملموس است. البته اگر نخبگان سیاسی به مردم قدری بیشتر توجه کنند و به قانون اساسی و قانون عادي نیز پایبند باشند، مشكل كمتر خواهد بود.

 این را بگویم که به نظر من مهندس افشانی روحیه‌ای آزاداندیش دارد و برای استان فارس یک فرصت است. او امروز به دنبال برطرف کردن کمبودهای مدیریتی و مجموعه مشکلات استان است. بقیه دستگاه‌ها هم مجبورند برای پیشبرد امور استان، خود را با سیاست‌های کلی دولت و نماینده عالی دولت در استان هماهنگ و همسو کنند. زمینه کار و فعالیت نیز برای همه وجود دارد.

*البته منظور من هم مشکلی از جانب مردم نبود. منظورم درباره آن مجموعه‌ای است که در آن 8 سال بر سر کار بوده است و هنوز نپذیرفته که فضا عوض شده است. مثلاً هنوز تعدادی از فرمانداران کنونی، با دولت گذشته در ارتباط هستند و حتی برخی در جلسات منتسب به دولت گذشته شرکت کرده اند. مثلاً در شیراز، چند ماه قبل از آمدن شما، اعضای دولت قبل در مکانی دولتی جلسه برگزار کرده‌اند. سؤالم این است که آیا فضایی که هم اکنون وجود دارد، فضایی هست که در آن نشاط سیاسی رخ دهد؟ در حال حاضر مشخص است که تعدادی از فرمانداران و بخشداران نمی‌توانند با برنامه‌های دولت همراه و همسو باشند. خود رییس‌جمهور این موضوع را می‌داند، وزیر کشورش هم می‌داند و البته شاید خود وزیر کشور بخشی از این مشکل باشد.

منظورتان استان فارس است؟

*بله منظورم استان فارس است.

من این حرف شما را قبول ندارم. عمده فرمانداران همراه با دولت‌اند و دست‌کم فرمانداران استان فارس بیش از ساير استانها با دولت همگام هستند. فرمانداران فارس عمدتاً منصوب دولت تدبير و اميد هستند. اما این وضعی را که شما می‌گویید هم قبول ندارم. چون بعید می‌دانم هنوز کسی داشته باشیم که این شرایط را نپذیرفته باشد و اگر نپذيرد جائي در دولت به عنوان نماينده عالي و سياسي دولت يازدهم نخواهد داشت.

*برای آنهایی که نپذیرفته‌اند، چه برنامه‌ای دارید؟ تا آن جایی که من اطلاع دارم، 3 نفر از فرمانداران دولت قبل هنوز در همان سمت خود هستند و تنها شهرشان عوض شده است.

خب شما باید کمی صبر کنید.

*با توجه به انتخابات پیش رو، فرصت قانونی شما برای تغییر فرمانداران دقیقاً تا چه تاریخی است؟

تا زماني كه روز شمار انتخابات از طريق وزارت كشور واصل نشود، امكان جابجايي هست.

* فرمانداری  شیراز وضعيتش چگونه است؟

فرماندار شیراز به وزارت کشور معرفی شده است.

*یعنی شما به دنبال گزینه دیگری برای فرمانداری شهر شیراز نبودید؟

وقتی گزینه‌ای معرفی شده، دیگر چرا دنبال گزینه دیگری باشیم. مگر اينكه مشكل قانوني پيدا شود.

***مسایل فرهنگی استان

* آقای استاندار در مراسم معارفه که برنامه‌ها و اولویت‌های خود را نام برد، بر تجارت، محیط زیست، آموزش و پرورش و بسیاری موارد دیگر تأکید کرد، اما به برنامه‌های فرهنگی اشاره‌ای نشد. تا جایی که ما خبر داریم، ظاهراً استاندار هنوز مشاور فرهنگی انتخاب نکرده اند. حال نگاه مجموعه مدیریت جدید به فرهنگ چیست؟

نگاه دولت تدبير و اميد نگاهي فرهنگي است و مسلماً ما در سطح استان پهناور و باستاني و فرهنگي فارس در كنار امور اقتصادي و عمراني به مسائل فرهنگي توجه خواهيم داشت و امور فرهنگي زيربناي ساير امور است.

*منظورم به فرهنگ و هنر است؛ ادبیات، موسیقی، سینما، تئاتر، شعر و...

این‌ها نیز، بخشی از فرهنگ است. فرهنگ مجموعه‌ای است از آیین‌ها، رسوم، سنت‌ها و رفتارهایی که در جامعه نهادينه شده است. استان فارس مهد شعر و ادب و موسيقي است و در گذشته بزرگاني چون حافظ و سعدي و ... نام شيراز را بلند نموده اند و امروز هم هنرمندان و شعرا و اديبان بزرگي در عرصه هاي مختلف هنري در فارس هستند كه در سطح ملي فعال مي باشند. حمايت از   طرح ها و پروژه هاي فرهنگي جزء برنامه هاي كاري استانداري است.

*بگذارید بحث را کمی باز کنم. چون مقوله فرهنگ نیز با پرسشم درباره نشاط سیاسی در ارتباط است. یکی از درخشان‌ترین دوره‌های فرهنگی این استان، مربوط به دوره‌ای است که دکتر انصاری لاری استاندار بود. دکتر انصاری مشاورانی قوی در حوزه فرهنگ داشت که کارهای بزرگی نیز در این زمینه انجام دادند. آن دوران هنوز هم در ذهن بسیاری باقی مانده است و وقتی از اهالی فرهنگ درباره آن دوران می‌پرسیم، می‌گویند احترامی که در آن زمان به اهالی فرهنگ گذاشته می‌شد، کم‌نظیر بود. اهالی فرهنگ هیچ‌گاه چیزی نمی‌خواسته‌اند، اما همین که به کارشان، به شأن و منزلت‌شان احترام گذاشته شود؛ برای‌شان کافی است. البته آن‌ها اقدامات فرهنگی دولت‌ها را هم رصد می‌کنند. اما 8 سال گذشته، دورانی عجیب و غریب بود. آن فضا برای اهالی فرهنگ ذهنیت بدی به وجود آورد و حالا اهالی فرهنگ می‌خواهند مطمئن شوند که وضع تغییر کرده است.

ما 8 سالی را پشت سر گذاشتیم که در آن هیچ چیزی جای خودش نبود. به نظرم الان در دوران گذار از وضع سابق هستیم. درباره دولت اصلاحات که اشاره کردید، باید توجه کنید که به جز ویژگی‌های شخصی دکتر انصاری که انسانی فرهنگی و دانشمند بود، آن دوره نیز دورانی متفاوت بود. دولت اصلاحات نگاهی فرهنگی داشت، البته نه اینکه امروز نگاه دولت فرهنگی نیست، اما شرایط آن دوران با امروز قابل مقایسه نیست. اما نگاه دولت اصلاحات، در دولت احمدي نژاد به بهانه غيرواقعي نگرش به ارزشها وجود نداشت. اما امروز نگاه دولت تدبیر و امید به مقوله فرهنگ نگاهی بالا و برتر از دولت قبل است. هرچند وارث شرايط بد گذشته در مقوله فرهنگ مي باشيم، لذا با چالش‌ها و خرابی‌های زیادی در هر يك از اين حوزه ها روبرو هستیم که ترمیم‌شان به زمان زیادی نیاز دارد. با این حال اگر می‌خواهید بدانید که نگاه دولت به موسیقی و سینما و نشر کتاب چگونه است، به برنامه‌های وزارت ارشاد نگاه کنید. من فکر می‌کنم هنرمندان و اهالی فرهنگ باید توجه داشته باشند که تنها دو سال از عمر این دولت گذشته است، در حالی که در 8 سال گذشته، به نام دین، ارزش و انقلاب کارهایی کردند که ضد دین، ضد ارزش، ضد انقلاب و ضد فرهنگ بود. اگر به شاخص‌های فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و... نگاه کنید، رویکردها و عملکردها مشخص است.

*حال اگر بخواهیم به آینده نگاه کنیم، برنامه‌های شما برای حوزه فرهنگ چیست؟

ما باید ابتدا مراحل ترمیم را پشت سر بگذاریم. به اعتقاد من با توجه به وعده‌های انتخاباتی رییس‌جمهور و برنامه‌های وزارت ارشاد، آينده اي روشن با حفظ حدود و شعور ارزشي متناسب با مقبولات منطقي و شرعي را در پیش خواهیم داشت.

*به وعده‌های رییس‌جمهور اشاره کردید. در سفر هیأت‌ دولت به استان فارس، هیچ مصوبه شاخص فرهنگی برای استان تصویب نشد. به عنوان مثال هیچ اتفاق روشنی در خصوص بزرگ‌ترین خواسته فرهنگی استان که تکمیل تالار مرکزی شیراز بود، رخ نداد. آیا شما تاکنون برنامه‌ای برای تالار مرکزی شیراز داشته‌اید؟

به نظرم ما در استان فارس در حوزه فرهنگ مشکل نرم افزاري نداریم. در سخت افزاري متناسب با شأن و جايگاه فرهنگي استان با مشكل مواجه مي باشيم در عين حال يك فرد هنرمند حامل پيام ظريف و لطيف و اثرگذار هنري است و در هر شرايطي هنرمند قادر است هنر خود را منتقل كند. با داشته‌های فعلی هم می‌توانیم خیلی خوب کار کنیم.

 *ما هم این بازخورد را از خود اهالی فرهنگ گرفته‌ایم و حتي مدیرکل فرهنگ و ارشاد هم در جریان سفر رییس‌جمهور به شیراز، تکمیل تالار مرکزی را مهم‌ترین اولویت فرهنگی فارس برشمرد. اتفاقاً اینکه شما پرسیدید که کار فرهنگی منوط به تالار مرکزی شیراز است یا خیر، بله هست. چون ما در شیراز یک سالن تخصصی برای اجرای تئاتر و کنسرت موسیقی نداریم.

من این نیازها را نفی نمی‌کنم. اما باید پرسید با همین امکاناتی که هست، چه اتفاق فرهنگی و هنری قرار است رخ دهد. خیال کنید تالار مرکزی شیراز را داریم؛ برنامه‌ها برای استفاده از این تالار چیست؟ من فکر می‌کنم مشکل ما عدم خودباوری، اتکا و اعتماد در كار فرهنگي صرفاً به ابزار است. وجود مكان مناسب را نفي نمي كنم اما به بهانه نبود تالار كار فرهنگي را يا انجام ندهيم يا اينكه در حد نياز و در خور شأن نباشد باز مي گويم شهر شيراز نيازمند تالارها، سالنها و امكانات وسيع هنري است اما با     داشته هايمان كار خوب و جذاب و گيرا ارائه كنيم.

*در حال حاضر چند پلاتو در طبقه بالای تالار حافظ و قسمتی از سازمان اسناد در حال ساخته شدن است. اما همه اینها پلاتو است، یعنی تئاتر بلک‌باکس است و تئاتر صحنه‌ای نیست. مثلا الان تماشاخانه استاد هودی، تا 6 ماه آینده برای نوبت تمرین رزرو شده است. یعنی تئاتر و موسیقی دارد تولید می‌شود، اما مکان و امکانی برای ارایه‌اش نیست.

من این موضوع را انکار نکردم، اما ما نباید فرار کنیم.

*کسی فرار نکرده است. اتفاقا هنرمندان و اهالی فرهنگ در آن 8 سال سخت ایستادند و کار خودشان را خلق کردند. اما حالا با روی کار آمدن دولت جدید، انتظار اهالی فرهنگ آن است که همان حرف‌های سابق را نشنوند و همین یک تالار که سال‌ها پیش کلنگش زده شده و الان معطل چند میلیاردتومان است؛ کامل شود.

توجه کنید که درآمدهای ما عمدتا از فروش نفت است. ما در دولت قبل بالغ بر 700 يا 800 میلیارد دلار فروش نفت داشته‌ایم. اما امروز دولت چنين درآمدي ندارد و در بدیهی‌ترین امور هزینه‌ای خودش مانده است. ما نباید توقع معجزه داشته باشیم که با گذشت دوسال از عمر این دولت و با نفت40 دلاری بتوان معجزه کرد. همچنین شما آثار تحریم‌ها را فراموش نکنید. نفت می‌فروشیم، ولي پولش به داخل کشور به راحتي برنمی‌گردد و بايد اهالی فرهنگ متوجه محدودیت‌های دولت باشند.

*تعریف شما از امنیت سرمایه‌گذاری چیست و چه اقداماتی باید صورت گیرد تا سرمایه گذار احساس امنیت کند؟

سرمایه و سرمایه گذار با یک وزش باد خفيف مخالف از دست می‌رود. چون سرمایه‌گذار به دنبال امنیت در همه عرصه هاي اقتصادی، سیاسی و اجتماعی است و باید اعتمادش جلب شود. باید برایش امکانات مهیا شود، موانع اداری از سر راهش برداشته شود و در گرفتن مجوز کارش تسریع شود، اما اگر این شرایط فراهم نشود و ما بخواهیم با شاقول سیاسی او را تراز کنیم، هيچ سرمایه‌گذاری نخواهد آمد. در حالی که برای ایجاد رونق اقتصادی، به حضور سرمایه‌گذاران و ورود سرمایه به استان نیازمنديم. چون در سایه ورود سرمایه است که می‌توانیم تولید ایجاد کنیم و به تبع آن اشتغال و رونق. بنابراین نهادهای دولتی و غیردولتی باید بستر را برای تحقق سرمایه‌گذاری فراهم کنند.

*به نظر شما نرخ بالای بیکاری  که اخیراً برای استان اعلام شد، چه هشدارهایی می تواند در پی داشته باشد؟

بیکاری مادر همه جرایم است.

 *به نظرتان مهم‌ترین بحرانی که فارس با آن روبروست چیست؟ بحرانی که مقابله با آن در اولویت برنامه‌های شما قرار دارد؟

در حوزه اقتصاد بزرگ‌ترین بحران استان، کم‌آبی و خشکسالی است و نتيجه خشكسالي و عدم مديريت در بهره برداري آب است و اين سبب بروز بسياري از پديده هاي ناهنجار است. ديگر بحران، بحران شكاف بين نسلي است و همچنين عدم خودباوري و عدم گرايش به فكر و انديشه و عملياتي نمودن طرح ها است.

*چند ماهي بيشتر به انتخابات نمانده و مي دانيم كه شرط برگزاري هر انتخاباتي، فضای باز و بانشاط سیاسی است. قبل از روی کار آمدن مجموعه جدید مدیریت استانداری، سخنرانی چهره‌های سیاسی کشور در فارس و شیراز، با ممانعت افراد و گروه‌هایی روبه‌رو می‌شد و بعضاً برای خود افراد نیز مشکلاتی ایجاد می‌شد. اوج این اتفاقات نیز ماجرای حمله به علی مطهری بود كه باعث وارد آمدن لطمه به جایگاه فارس و شیراز نیز شد. حالا به توجه به در پیش بودن انتخابات، آیا شما تلاش می کنید که دوباره وقایعی مشابه آنچه برای علی مطهری اتفاق افتاد، رخ ندهد؟

سؤالی که ما باید از خودمان بپرسیم آن است که، ما از چه چیزی و چه کسی می‌ترسیم؟ حتا اگر افرادی که برای سخنرانی می‌آیند، لاییک و سکولار و دگراندیش باشند؛ این اعمال ما [ممانعت از سخنرانی] از ضعف ما تلقی می‌شود، در حالی که اسلام از یک پشتوانه قوی فکری و منطقی برخوردار است و نظام فکری ما نیز یک نظام پوشالی نیست که اگر نسیم مخالفی بوزد، به هم بریزد. وقتی ما مدعی هستیم که برای دنیا برنامه فکری و نظری داریم، این چه ترسی است که اگر کسی آمد، نتوانیم تحمل کنیم. شهید مطهری در کتاب «علل گرایش به مادی‌گرایی» نقل به معنا می‌گوید: ما چنان از منظر تئوریک و عملی قوی هستیم که حتا اگر متعصب‌ترین اساتید ماتریالیست هم بیایند در دانشگاه‌های ما تدریس مارکسیسم کنند، خللی در مبانی فکری ما به وجود نمی‌آید. ما مگر برخورد ائمه‌مان با مخالفان‌شان را از یاد برده‌ایم؟ پس ما یا به خودمان اطمینان نداریم، یا داستان دیگری پشت این قضایاست. چرا ما باید یک استان و مردمش را با رفتارهاي غيرمنطقي و خشن با این اعمال، بدنام کنیم؟ برخی ممکن است بگویند چه دلیلی دارد که یک نفر بخواهد بیاید در دانشگاه‌ها سخنرانی کند و ايجاد بلوا كند. من مي گويم مگر دانشگاه محل تبادل اندیشه‌ها و نظرات مختلف نيست؟ پس باید بیایند و حرف بزنند؛ اگر جواب دارید، بروید منطقی جواب‌شان را بدهید. لذا مادامی که کسی از حقوق اجتماعی‌اش محروم نشده باشد و مراجع صالحه حکم ندهند که فردي حق حرف زدن ندارد، ما نمی‌توانیم جلویش را بگیریم. اگر حرف کسی را قبول ندارید، خب جوابش دهید؛ نه اینکه با چوب و سنگ و چماق بر سرش بریزیم. اعمال این چنینی دون شأن نظام اسلامی و ارزش‌های ماست. به نظرم ما بعضی اوقات با حب و بغض و با نگاه سیاسی برخورد می‌کنیم، عملی که در نظام فکری ما جایگاهي ندارد.

*من متوجه مخالفت شما با به هم زدن سخنرانی‌ها شدم. اما اگر فرض بگیریم که دوباره بخواهد اتفاقی مثل حمله به علی مطهری صورت بگیرد؛ واکنش استاندار فارس به عنوان رییس شورای تأمین استان به چنین اتفاقی چه خواهد بود؟

ما اصلاً اجازه چنین اتفاقی را نخواهیم داد. کسی که نظام و قانون اساسی را قبول دارد، چه دلیلی دارد که به خاطر یک انتقاد، با چوب و چماق به استقبالش برویم. ما [به عنوان مجموعه استانداری فارس] وظیفه‌مان این است که امنیت نشست‌ها و میتینگ‌های سیاسی مجوزدار را بر عهده بگیریم و این کار را نیز حتماً انجام خواهیم داد. خط قرمز ما قانون است، نه افراد و اشخاص. اگر کسی قانون را رعایت کند، باید بیاید حرفش را بزند و ما اگر خلاف قانون و با ارزش ها حرف زد با پاسخ مناسب برتري خود را نشان دهيم دين اسلام و مذهب تشيع دين سلم و مدارا است.

 *در یکی دو سال گذشته ، فضای سیاسی استان بسیار سنگین بوده است آیا این فضای سنگین برای شما ایجاد مشکل نمی‌کند و می‌توانید با آن برنامه های خود را اجرایی کنید؟

بدون زحمت نیست، اما ما به اجرای قانون اصرار داریم و تضمین می‌کنیم که امنیت نشست‌ها، همایش‌ها و میتینگ‌های سیاسی مجوزدار را برقرار کنیم. خلاصه اينكه امسال سال انتخابات است و بايد براي ايجاد نشاط سياسي و همچنين فضايي پرشور همراه با مشاركت بالا تحمل كنيم. نظرات مخالف را و انگ سياسي بي ديني، بي اعتقادي و ضديت با ارزش ها را به كسي نزنيم. مردم مسلمانند، مردم معتقد به نظام هستند و معلوم نيست كه دين و ايمان و اعتقاد من به نظام بيشتر  از ساير باشد و فكر كنيم كه  ديگران كمتر اعتقاد دارند و يا عامل بيگانه اند.

*آیا در دادن مجوز به گروه‌ها و احزاب سیاسی نیز همکاری می‌کنید؟

بله. ما هیچ مشکلی نداریم. اگر حزبی مجوز داشته باشد، اجازه برگزاری میتینگ و همایش را به او می‌دهیم.

*اولویت شما در حوزه سیاسی استان چیست؟

برقراری آرامش و ایجاد یک فضای پرنشاط سیاسی.

*چه نوع آرامشی؟ دوره قبل از شما هم می‌گفتند می‌خواهیم آرامش برقرار کنیم، بنابراین هیچ‌کس هیچ حرفی نزند تا آرامش به هم نخورد.

آرامش همراه با نشاط سیاسی. نشاط سیاسی به این معنی نیست که من دستم را بگذارم جلوی دهانم و چیزی نگویم. تمام احزاب و جریان‌های سیاسیِ قانونی، حق دارند که با رعایت قانون فعالیت سیاسی کنند. حیات و نشاط سیاسی نیز در گروی این است که احزاب و گروه‌ها هم پايبند به قانون باشند. به خصوص در 6 ماه آینده که بهار فعالیت سیاسی احزاب سیاسی است.

*در شهرستان‌ها چی؟ اگر فرمانداران و بخشداران شما نتوانند این فضای پرنشاط را مهیا کنند...

فرمانداران هم موظف هستند که از قانون تبعیت کنند.

*اگر نکردند؟

(خنده) آن وقت دیگر حساب‌شان با کرام‌الکاتبین است.

*یکی از اشتباهات تیم مدیریتی سابق استان، وجود مشاوران و مدیران ضعیف بود. اما ظاهراً این تیم هنوز هم بر سر کار است، دارد مشاوره می‌دهد و فعالیت می‌کند.

ببينيد الان مرا در ترازوي سنجش خود قرار دهيد. تيم موجود را ارزيابي كنيد برگشت به گذشته مطلوب نيست و نبايد در گذشته بمانيم هر چند مديريت عالي استان‌‌ (مهندس افشاني) فردي موفق در كارها بوده است و به كار آشنا مي باشد و از علم و آگاهي و توانمندي و جرأت در انجام كارهاي بزرگ برخوردار است.

*رابطه مجموعه استانداری با دفتر امام‌جمعه و سپاه چگونه است؟

خوب است. ما با همه ائمه جمعه و نهادهای دیگر انقلاب تعامل خوب و منطقی داریم و خود را جدا از آن ها نمي دانيم.

*چندی پیش آماری منتشر شد از لیستی 185 نفره که بیش از یک سال است به اسم فعالیت مذهبی و... در حال فعالیت انتخاباتی است. به نظر می‌رسد افراد و جریان‌هایی که پول و امکانات دارند، از یک‌سال قبل فعالیت‌های انتخاباتی خود را شروع کرده‌اند. نماینده‌های فعلی مجلس هم فعالیت‌های خود را به شدت افزایش داده‌اند. آیا شما این افراد و فعالیت‌هاشان را رصد می‌کنید؟ و احیاناً با آنها برخوردی صورت خواهد گرفت؟

نمایندگان مجلس که تا خرداد 95 نماینده هستند و می‌توانند فعالیت داشته باشند و به حوزه‌های انتخابیه‌شان بروند. بنابراین ما نمی‌توانیم این فعالیت‌های آن ها را به عنوان فعالیت انتخاباتی در نظر بگیریم. اما دیگران اگر رفتارهایی داشته باشند که احتمال و شائبه تبلیغات پیش از موعد داشته باشد، ما آن افراد را رصد می‌کنیم.

*یعنی نمی‌توانید بر فعالیت‌های نماینده‌های کنونی مجلس نظارت داشته باشید؟ بعضی از آن‌ها در 4 سال گذشته حتي یک   اظهار نظر نداشته‌اند، اما حالا هفته‌ای چند بار حرف می‌زنند و سفر می‌کنند.

آنها چون نماینده مجلس هستند، می‌توانند هر کجا بروند و صحبت کنند و ما نمی‌توانیم بر رفتار آنها نظارت داشته باشیم. اما کسانی که نامزد احتمالی هستند، اگر رفتاری انجام دهند که تبلیغات پیش از موعد باشد، معمولاً این موارد در پرونده‌های مربوط به انتخابات درج می‌شود. البته اين راه هم بگويم كه برخي افراد كه سال ها در امور قانون گذاري بوده اند و خود مسئول تدوين برخي از قوانين بوده اند. اما امروز جوري حرف مي زنند و عليه دولت ادعاهايي مطرح مي كنند كه گوئي هيچ نقشي در امور  نداشته اند. مثلاً از پرداخت يارانه انتقاد مي كنند. در حالي است كه همين ها در دولت گذشته همراهي و تأييد كرده اند آن روز كه تخلفات رخ مي داد سكوت كرده اند اما در حال حاضر يادشان آمده است كه تورم است، بي كاري است، ركود است. مسلماً اين چيزي جز حب و بغض هاي سياسي نيست. دنبال اين هستند كه شيريني توافق هسته اي را تلخ كنند آثار آن را با آدرس غلط دادن كم كنند و دولت را متهم به سستي و كاهلي در حفظ منافع ملي كنند. البته اينها براي رأي است نه براي خدا و دلسوزي در حق نظام

*آن آمار 185 نفره که ما داشتیم، درست است؟

آمارها معمولا متغیر است. ما در استانداری لیست‌های زیادی داریم، اما تا زمانی که ثبت‌نام آغاز نشود، نمی‌توانیم اسم کسی را کاندیدا بگذاریم. فعلاً می‌توانیم بگوییم داوطلبان احتمالی.

*فعالیت کاندیداهای احتمالی در شهرستان‌ها را هم رصد می‌کنید؟

در شهرستان‌ها فرمانداران موظف هستند امور مربوط به انتخابات را دنبال و به ما ارائه دهند.