افسانه آنلاینجشنواره بیشاپور برگزیدگانش را شناخت

1 1 1 1 1 امتیاز خبر: 0.00
تغییر اندازه متن

پنجمین جشنواره ملی فیلم نامه نویسی بیشاپور به میزبانی شهرستان کازرون با معرفی برگزیدگان  به کار خود پایان داد. معاون امور سینمایی و هنری فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در آئین پایانی این جشنواره که در تالار نصرالله مردانی کازرون برگزار شد، گفت: هنر خواه با ستایش زیبایی یا نشان دادن خدایان هولناک ویرانگر است اما هدفی یگانه دارد و آن برانگیختن آدمی و خلاص کردنش از شر روزمرگی بوده است. مهدی رنجبر بیان داشت: هنر به عنوان ابزاری مهم در انتقال اندیشه، همواره در اختیار تعالی بشر به سمت آزادی و آزادگی بوده و گاهی ناشناخته هایی از ظرفیت های بشری را به زبانی غیر از تکلم به منصه ظهور می رساند. رنجبر ادامه داد: هر شاخه از هنر به واسطه محدودیت ها و ظرفیت های خود تنها بخشی از این بار را متصور است اما سینما به عنوان یک هنر چند بعدی می تواند با سرعتی شگفت آور در این مسیر قرار گیرد، قدم بردارد و بتازد. معاون سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس تاکید کرد: در عصری که رسانه ها مهمترین شاخصه های دوران مدرن و پست مدرن و عامل اصلی و مولف ارتباط انسان ها در دنیا هستند، هنر هفتم یک رسانه دیداری و شنیداری تمام عیار است که مبتنی بر تکنولوژی، اقتصاد و مجموعه ای از هنرها می باشد و اما فیلمنامه فندانسیون این بنای زیبا یا ترسناک یا زیبا، جذاب و هنر عمومی است. وی اظهار کرد: پلات، شخصیت، کشمکش، بحران، نقطه اوج، معرفی و گفت وگوهای یک فیلمنامه هر بار فیلمی را به صدر جدول یا قعر جدول مخاطب و منتقد برده است. وی با بیان اینکه ارسطو رکن اصلی هر اثر دراماتیک را متن می نگارد، گفت: راز ماندگاری متن های نام آور دنیا پیرنگ ها هستند نه ساختمان نمایشی آنها.

حیف است آثار این جشنواره در پستوها خاک بخورد

همچنین رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کازرون در این آئین گفت: پنجمین جشنواره فیلمنامه نویسی بیشاپور امسال برای اولین بار در سطح ملی اجرا شد. جواد صادقی بیان کرد: از آذر ماه سال ٩٠ جشنواره بیشاپور به همت بزرگان کار در سطح منطقه ای و استانی آغاز شد اما با حمایت بزرگواران، این جشنواره پنجمین دوره خود را در سطح ملی برگزار کرد.

صادقی اظهار کرد: هدف اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس این است که آثار هنری فاخر با بروز خلاقیت خلق شود و این می تواند در همه عرصه های هنری ساری و جاری شود. وی با بیان اینکه آثار ارزشمندی به دبیرخانه رسیده است و نیاز به حمایت دارد، افزود: حیف است بعضی از این کارها که در سطح ملی خلق شده است در پستوها خاک بخورد و نشان داده نشود.

مسئولین از ساخت آثار هنرمندان حمایت کنند

رئیس انجمن فیلم و عکس و پویانمایی شهرستان کازرون نیز در این آئین با تشریح روند اجرایی این جشنواره گفت: فراخوان این جشنواره در اسفندماه ٩٥ منتشر شد. علیرضا اسدپور عنوان داشت: تعداد ۳۱۰ اثر از ۱۵۲ نویسنده، در سه بخش آزاد، بحران آب و محیط زیست و فضای مجازی از سراسر کشور به دبیرخانه ارسال شد و آثار پس از دسته بندی به داوران اعطا شد.

وی با تقدیر از حضور بزرگان فیلمسازی و فیلمنامه نویسی در بخش داوری این جشنواره بیان کرد: هر کدام از این بزرگان در مدتی بسیار اندک بیش از ٣٤٠٠ صفحه فیلمنامه خواندند که این موضوع در نوع خود بی نظیر و طاقت فرساست. اسد پور تعداد آثار راه یافته به مرحله نهایی را ٢٥ اثر عنوان کرد و گفت: از این تعداد یک اثر متعلق به مریم حامدی در بخش فضای مجازی و یک اثر متعلق به هادی رهبر در بخش بحران آب و محیط زیست از هنرمندان شهرستان کازرون است که امید می رود صرف نظر از نتیجه، مسئولین برای ساخت آثار این هنرمندان حمایت کنند.

فیلمسازی و فیلم کوتاه را در شهرستان ها جدی بگیرید

همچنین مجید برزگر «نویسنده، کارگردان، تهیهکننده و عکاس» عضو هیئت داوران جشنواره پیش از قرائت بیانیه هیئت داوران در سخنانی گفت: استقبال از این جشنواره بسیار چشمگیر بوده و نشان دهنده رشد سطح آن است. برزگر تاکید کرد: به لحاظ کیفیت آثار ارائه شده همه را برنده می دانیم اما به هر حال بر اساس آئین نامه جشنواره آثاری به عنوان آثار برگزیده معرفی می شوند.وی تاکید کرد: با مشاهده آثار توصیه من به هنرمندان این شهر این است که فیلمسازی و فیلم کوتاه را در شهرستان ها
 جدی بگیرید و حتی یک سرود ملی را دانلود نکنیم بلکه سرود ملی را با تصاویر شهر، تصاویر شهدای شهر و افتخارات شهر خود بسازیم.

 بیانیه پایانی هیئت داوران جشنواره

گفتنی است در بیانیه پایانی این جشنواره هیئت داوران پنجمین دوره جشنواره فیلمنامه نویسی بیشابور، پس از بررسی همه فیلمنامه های رسیده، با توجه و تاکید بر نیازهای فیلم کوتاه، داستان پردازی، تخیل و درام نویسی و البته اهمیت بیشتر به فیلمنامه به عنوان یک متن فنی برای اجرا در فیلم کوتاه، برگزیدگان خود را در سه بخش به شرح ذیل اعلام کرد.

در بخش بحران آب و محیط زیست؛ در جست وجوی تختک نشین ها ( مستند) به نویسندگی محسن شیرزایی از شهرستان زاهدان، ماهی پریشان ( انیمیشن) نوشته هادی رهبر از شهرستان کازرون، سرنوشت کلاه آبی (داستانی) نوشته آرمان قلی پور دشتکی از استان چهارمحال و بختیاری، درخت زندگی( داستانی) به نویسندگی محسن سرتیپی از تهران به مرحله پایانی راه یافته بودند که جایزه این بخش به طور مشترک به محسن شیرزایی نویسنده فیلمنامه در جست وجوی تختک نشین ها و محسن سرتیپی نویسنده فیلمنامه درخت زندگی اهدا گردید. در بخش فضای مجازی؛ فیلمنامه های بهار و رابطه به نویسندگی سهیلا باقری و مهدی ابراهیمی از شهرستان چالوس، قالی و بیشتر از قالی به نویسندگی مریم حامدی از شهرستان کازرون به مرحله پایانی رسیدند که جایزه این بخش به سهیلا باقری و مهدی ابراهیمی نویسنده فیلمنامه های
بهار و فاصله رسید.در بخش آزاد جشنواره ؛ «فردا روز دیگری است» نوشته ایرج افکار از کرمانشاه، «هدف ما جلب رضایت شماست» نوشته  بیژن بیات از شهرستان اراک استان مرکزی، «کفش های عزیز» نوشته حامد طالبیان از شهرستان بابلسر، «برخورد نزدیک» نوشته فرزاد احمدی از شهرستان نورآباد، «اسکلتی» نوشته سید مهدی موسوی آزاد از استان قم، «چشم های خاکستری» نوشته  محسن شیرزایی از شهرستان زاهدان، «مترسک ها» نوشته مهرداد زینت فرد از شهرستان یاسوج «آبی ها» نوشته راحله خاکباز از استان تهران، «چو نیلوفر بر آب» نوشته ستاره سادات پیرخدری از تهران، «شیدا» نوشته ستاره سادات پیرخدری از تهران، «خاکستر نشین» نوشته احسان شادمانی از شهرستان شیراز، «بدون قند، رژیمی» نوشته  محسن سرتیپی از تهران، «بچه» نوشته مصیب حنایی از تهران، «٣٣٠ سی سی خاطره» نوشته  الهام معروفی از شهرستان آبادان، «خط باریک روشن» نوشته  بیژن بیات از شهرستان اراک ، «سبز، صورتی» نوشته  سپیده اقبالی از تهران، «جاده سیاه» نوشته حمید شیخان از شهرستان لاهیجان به مرحله نهایی راه یافتند.

جایزه اول این بخش به ستاره سادات پیرخدری برای فیلمنامه های «شیدا» و «چو نیلوفر بر آب»، جایزه دوم به مصیب حنایی برای فیلمنامه «بچه» و جایزه سوم به بیژن بیات برای فیلمنامه های «هدف ما جلب رضایت شماست» و «خط باریک روشن» اعطا گردید.همچنین جایزه ویژه داوران به راحله خاکباز برای فیلمنامه «آبی ها» رسید.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

tablighat

tablighat