افسانه آنلاین«صدرا» برای پایتختی کتاب آستین بالا زد/ بازخوانی تلاش شهرهای فارس برای کسب عنوان پایتخت کتاب ایران

1 1 1 1 1 امتیاز خبر: 0.00
تغییر اندازه متن

داستان از چهار سال پیش شروع شد، زمانی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصمیم گرفت هر سال یکی از شهرهای کشور را به عنون پایتخت کتاب ایران معرفی کند. در دروه اول پرونده شیراز، خیلی دیر به دبیرخانه جشنواره «پایتخت کتاب ایران» رسید و اهواز اولین پایتخت کتاب ایران لقب گرفت. سال دوم شیراز برنامه ریزی جدی انجام داد اما در رقابتی تنگاتگ به مقامی بهتر از سومی در ایران دست نیافت و نیشابور پایتخت کتاب ایران شد. اما سال گذشته علاوه بر شیراز شهر «اِوَز» هم به عنوان نماینده شیراز خود را معرفی کرد و به همراه شیراز، به جمع 10 شهر فینالیست راه یافت. اما باز هم با وجود تقدیر ویژه از این شهر و همچنین شهر شیراز، بار دیگر عنوان پایتختی کتاب را به هیچ یک از شهرهای استان فارس ندادند و در آئین پایانی جشنواره پایتخت کتاب ایران در اسفندماه سال گذشته، بوشهر عنوان پایتختی کتاب را تصاحب کرد. اما امسال شیراز باز سودای این عنوان را در سر می پروراند. موسسات فرهنگی و هنری و  موسسات مردم نهادی که در زمینه ترویج کتابخوانی فعالیت کرده اند، در کنار افراد حقیقی دوستدار کتاب موج گسترده ای را به وجود آورده و به نظر می رسد پرونده شیراز پربارتر از دو سال گذشته راهی جشنواره شود. اما امسال هم به نظر می رسد شهر دیگری از استان فارس آستین ها را برای کسب عنوان پایتخت کتاب ایران بالا زده است. «شهر صدرا»؛ شهر جدیدی که عمر زیادی از به وجود آمدن آن نمی گذرد اما با این حال در عرصه فرهنگی گام های خوبی بر می دارد. حالا معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس از انعقاد تفاهم نامه ای با شهرداری این شهر در حوزه کتاب و کتابخوانی و تشکیل دبیرخانه پایتخت کتاب خبر می دهد.

در نشستی به میزبانی عباس ملک زاده شهردار و با حضور مهدی امید بخش معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس و مدیر اجرایی طرح پایتخت کتاب ایران در فارس و همچنین غلامرضا خوش اقبال کارشناس پژوهش این اداره کل و دبیر علمی طرح پایتخت کتاب ایران در استان این تفاهم نامه منعقد شد.

مهدی امیدبخش معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد فارس وعده داده است که اداره متبوعش با تمام قوا شهرداری صدرا را با نظارت و ارزیابی طرح ها حمایت و همراهی کند و شهرداری صدرا نیز مکانی ثابت را به دبیرخانه پایتخت کتاب صدرا اختصاص دهد.

معاون فرهنگی و مطبوعاتی ارشاد فارس گفت: ١٥٠ طرح در قالب ترویج کتابخوانی برای سال جاری پیش بینی شده که بخشی از آنان قابلیت اجرا در شهر صدرا هم دارند. مهدی امیدبخش در دیدار با شهردار صدرا با توجه به تلاش استان برای پیوستن شیراز به شهرهای خلاق ادبی و پایتختی کتاب ایران که چندسالی است دنبال می شود، عنوان کرد: آنچه در این میان حائز اهمیت است اینکه شهروندان باید در کسب پایتختی کتاب مشارکت داشته باشند.

معاون فرهنگی ارشاد فارس چنین رویدادی را برای شهر صدرا امتیازی برشمرد که قطعا می تواند حمایت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در احداث کتابخانه، اهدا کتاب به کتابخانه های این شهر و آنچه مربوط به حوزه ترویج کتاب است را در پی داشته باشد. در ادامه شهردار صدرا نیز  نیز آمادگی خود را برای  اجرای طرح ها اعلام و خاطرنشان کرد:  این رویداد برای شهر صدرا اتفاقی خوشایند است زیرا بسیاری از شهروندان صدرا به ویژه دانشجویان از کمبود کتاب و کتابخانه در این نقطه گلایه مند هستند.

ملک زاده فرهنگسازی را نقطه پیشگیری از ناهنجاری ها عنوان و تصریح کرد: در همکاری با فرهنگ و ارشاد اسلامی برای کسب عنوان پایتختی کتاب ایران این اطمینان خاطر را می دهم که شهرداری صدرا تلاش خود را معطوف این کار می کند.

غلامرضا خوش اقبال دبیر علمی این جشنواره در استان فارس پس از برشمردن اهمیت اجرایی شدن این طرح و اینکه شهردار صدرا با نگاه متفاوت فرهنگی خود مجموعه های هم راستا را با خود همراه خواهد کرد، گفت: مهمترین عامل انگیزه پایتختی کتاب صدرا، حمایت های شهرداری این منطقه است تا بسترهای کتابخوانی در صدرا بیش از پیش محقق گردد.

وی از برنامه ها و طرح های متعددی صحبت کرد که از سوی کارشناسان اداره کل طراحی و برنامه ریزی شده است و گفت: همه این طرح ها در حوزه ترویج فرهنگ کتابخوانی و در سه سطح کوتاه مدت و میان مدت و بلند مدت برنامه ریزیشده است.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

tablighat

tablighat