افسانه آنلاین2000 عنوان از نسخه های کمیاب مطبوعات ایران در کتابخانه شهید دستغیب شیراز نگهداری می شود/ گنجینه نشریات شیراز در انتظار نوشدارو

1 1 1 1 1 امتیاز خبر: 0.00
تغییر اندازه متن

 

اگر کاووس شاه کمی زودتر نوشدارو را به تهمتن می سپرد آخر سوگنامه سهراب به این غم انگیزی نبود. نوشدارویی که پس از مرگ، به کام سهراب ریخته شد اما کار از کار گذشته بود. حالا حکایت شاهنامه در گوشه ای از شیراز در حال تکرار شدن است.

گنجینه نشریات کتابخانه شهید آیت الله دستغیب روی دست کتابداران دلسوز این کتابخانه در حال جان دادن است اما از نوشدارو خبری نیست. بیش از 2000 عنوان نشریه و روزنامه در این گنجینه نگهداری می شود که بسیاری از آنها تک نسخه و بی نظیر هستند با این وجود شرایط نگهداری استاندارد نیست و برخی از آنها در گذر زمان دچار آسیب های جدی شده و حتی در معرض نابودی قرار دارند.

اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس بهره برداری از این کتابخانه 70 ساله را بر عهده دارد اما امکانات و اعتبار لازم برای مرمت جدی و احیای آن را در اختیار ندارد. آن طور که محمدرضا ابراهیمی معاون این اداره کل می گوید: تعمیرات جدی کتابخانه شهید دستغیب در اولویت شورای بازسازی کتابخانه های عمومی قرار دارد اما عدم پرداخت به موقع سهم قانونی کتابخانه های عمومی از اعتبارات شهرداری آن را با تأخیر مواجه می کند.

او البته به وعده شهرداری شیراز برای پرداخت سهم نیم درصدی کتابخانه های عمومی تا ابتدای هفته جاری اشاره و خاطرنشان می کند: امکانات اولیه استاندارد سازی گنجینه نشریات همچون قفسه و سیستم تهویه مناسب در اولویت قرار دارد و به زودی انجام می شود اما تعمیرات اساسی این کتابخانه کهن استان فارس نیازمند اهتمام جدی همه دستگاه ها است. فیروزه قشقایی مسئول کتابخانه عمومی شهید دستغیب نسخه هایی وقایع اتفاقیه و پارس از اولین روزنامه های ایران را ورق می زند و به برخی صفحات فرسوده آن اشاره می کند. او معتقد است این گنجینه یادگار سال ها خردورزی افراد بزرگی است که به ایجاد این گنجینه ارزشمند منتهی شده است و نباید به راحتی آن را از دست داد.

طبقه دوم گنجینه هم به مجلات اختصاص دارد که نسخه هایی از اولین مجلات ایران و نسخه های استثنایی از مجلاتی همچون یغما، فردوسی، خواندنی ها و ... در آن نگهداری می شود. آنجا هم حال و روز خوشی ندارد و انتظار نوشدارویی را می کشد که اگر تا همین امروز و فردا از راه نرسد، سوگنامه گنجینه نشریات فارس کلید می خورد! 

 


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

tablighat

tablighat