افسانه آنلاینمدیر مرکز پژوهش های علوم جوی و اقیانوسی دانشگاه شیراز هشدار داد/ انتقال آب دریا به فارس زیان بار است

1 1 1 1 1 امتیاز خبر: 0.00
تغییر اندازه متن

استاد و مدیر مرکز پژوهش های علوم جوی و اقیانوسی دانشگاه شیراز با بیان اینکه بهره برداری از آب دریاها برای کشاورزی و آشامیدن با تنگناهای زیست محیطی فراوانی روبه روست اظهار داشت: اگر بهره برداری از آب های خلیج فارس، دریای عمان و دریای خزر همراه با ارزیابی های ریزبینانه علمی و آینده نگری نباشد پیامدهای ناگوار محیط زیستی را به دنبال خواهد داشت.

دکتر سید محمد جعفر ناظم السادات بر لزوم استفاده از دانش و تجربه کارشناسان و عملکرد و اجرای دقیق طرح های انتقال آب از حوزه ای به حوزه دیگر تاکید کرد و افزود: در 15 سال اخیر که بارش ها در کشور ما کاهش یافته در کشورهای همسایه شمالی ما این بارش ها فزونی داشته است. این تغییرات می تواند به دلیل همین دخالت های غیر کارشناسی در طبیعت و اقلیم باشد.

وی با تاکید بر اینکه انتقال آب حوزه به حوزه و باروری ابرها می بایست با مطالعات دقیق کارشناسی همراه باشد، اضافه کرد : گرچه توسعه دانش در زمینه باروری ابرها بسیار بنیادی است، بایستی توجه داشت که بدون گسترش جنگل ها و مراتع و تامین آب تالاب ها، نمی توان با اتکا به باروری ابرها کمبود آب در کشور را جبران نمود.

استاد و مدیر مرکز پژوهش های علوم جوی و اقیانوسی دانشگاه شیراز تاکید کرد: این بهره برداری ها می تواند میزان بارش کشور را دچار کاهش چشمگیری نماید که نابودی منابع آب و خاک کشور در آینده را در پی خواهد داشت.

دکتر ناظم السادات همچنین به اجرای پروژه هایی که بر کیفیت آب دریاها اثر می گذارند، اشاره کرد و گفت: طرح های انتقال آب بین حوزه ای بایستی حتما به تائید مراکز مهم علمی کشور برسند و مسئولیت آن بر دوش یک شخص علمی و سازمان علمی باشد.

وی همچنین بر لزوم کنترل جمعیت کشور به عنون یک راهکار کارشناسی تاکید کرد و با بیان اینکه افزون بر کنترل جمعیت کشور، پراکنش جمعیت نیز نشان پر رنگی بر محیط زیست دارد، گفت : شکل گیری کلانشهرها و گسترش آنها پیامدهای زیانباری برای کشور دارد. آلودگی هوا و انتشار افسار گسیخته انرژی گرمایی و گازهای گلخانه ای در شهرهای بزرگ زندگی مردم را با تنش های محیطی فراوانی روبه رو خواهد ساخت و به جای سرمایه گذاری در زیرساخت ها درآمدهای ملی برای درمان بیماری های ناشی از آلودگی هوا و آب هزینه خواهد شد. به گفته وی تامین آب سالم برای ساکنین شهرها هم اکنون یکی از نگرانی های بزرگ پیش روی دولت می باشد. سطح آب در چاه های تامین آب شهرها با افت فراوانی روبه روست و انتقال آب از دیگر حوزه ها نیز کاری پرگزند و به دور از آینده نگری است. بنابراین باید کاری کرد که مردم در شهر و روستای خود بمانند و این نیازمند برنامه های فراوانی است. دکتر ناظم السادات همچنین بر لزوم تامین اعتبار لازم برای بهینه سازی مصرف آب در بخش کشاورزی ، نقش دادن دانشگاه و دانشگاهیان برای آغاز و پایان پروژه های عمرانی در سطح کشور تاکید کرد و گفت: با نگرش بیشتر به محیط زیست باید از همه توانایی های علمی هر منطقه بهره برد تا کارهای عمرانی در شهر وروستا برپایه هایی استوار باشد که پایداری محیط زیست را به دنبال داشته باشد. باید همه دانشگاه های کشور را برای پایش و نظارت بر پروژه های عمرانی کشور دخالت داد و بدون تائید پایه های علمی، از اجرای پروژه ها دوری نمود.

 این استاد دانشگاه با بیان اینکه روند گرم شدن هوا جدی و تهدید آمیز است، گفت: برای مقابله با گرمایش بیشتر هوای کشور، مشارکت همگانی مردم در طرح های درختکاری و جنگلداری سرنوشت ساز است. 


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

tablighat

tablighat