افسانه آنلاینانتقال 22 معدن فعال حریم شهر شیراز به دشت سروستان/ معدن ها جنگل می شود

1 1 1 1 1 امتیاز خبر: 0.00
تغییر اندازه متن

 

سیزدهمین کارگروه کاهش آلودگی هوا به بررسی ابعاد آلایندگی هوای شهر شیراز و انتقال معادن از حریم شهر شیراز اختصاص یافت.

معادن شن و ماسه در منطقه دوکوهک واقع در غرب کلانشهر شیراز به عنوان یکی از منابع آلوده کننده هوای شیراز به حساب می آید و برای کنترل میزان آلایندگی علاوه بر اینکه اجازه توسعه و برداشت خارج از کنترل به این معادن داده نمی شود؛ حال موضوع انتقال آنها نیز مطرح است.

وجود 22 معدن فعال در نزدیکی شهر شیراز جدا از تاثیری که بر آلایندگی هوا چه در کوتاه مدت وچه بلند مدت دارد، منجر به تولیدآلودگی صوتی، کاهش ایمنی ترافیکی، ریزگردها و انتشار آن در فضای شهر شیراز شده است.

گرچه بیش از این موضوع انتقال این معادن مطرح بود اما حال به طورجدی در سیزدهمین کارگروه کاهش آلودگی هوای شیراز به ریاست مهندس رضاییان، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار فارس، دکتر رحیمی مدیرکل دفتر فنی استانداری و حضور اعضاء این کارگروه؛ سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس مسئول انتقال این واحدها به خارج از محدوده شهرشیراز شده است.

*انتقال 22 معدن فعال حریم شهر شیراز به دشت سروستان

دکترعنایت الله رحیمی مدیر کل دفتر فنی استانداری فارس با اشاره به طرح جابه جایی 22 معدن فعال در محدوده دوکوهک به مکان دیگر در رابطه با جزئیات این انتقال به «افسانه» می گوید: برای جابجایی این معادن دشت سروستان پیشنهاد شده و مطالعات آن در دست اقدام است که با تامین اعتبار لازم بزودی شاهد خروج این معادن و جلوگیری از آلودگی بیش از پیش هوای شیراز هستیم. به گفته رحیمی سازمان صنعت و معدن طرحی برای انتقال معادن شن و ماسه به خارج از محدوده شهرشیراز دارد و برای انجام انتقال معادن ابتدا باید تاسیسات منتقل شود و این امر با مستهلک شدن سرمایه گذاری ها همراه است، چراکه سرمایه گذاری که در این معادن صورت گرفته مجوز داشته و باید سرمایه گذاری ها مستهلک شود و بعد انتقال داده شود؛ در نتیجه برای انتقال پروسه میان مدتی لازم است.

فاصله معقول معادن شن و ماسه از مناطق شهری و دسترسی مصرف کننده، موضوعی است که رحیمی در این باره توضیح می دهد: با توجه به اینکه وجود معادن منجر به سودآوری بالا است اما در نظر گرفتن منافع عمومی ملاکِ عمل است و باید معادن در موقعیتی جایابی شوند که علاوه بر دوری از مناطق شهری و مسکونی در فاصله مناسبی برای مصرف کننده قرار گیرند.

وی ادامه می دهد: حداقل فاصله ای که معادن نسبت به مناطق شهری باید داشته باشند 30 کیلومتر است که در خصوص موقعیت جدید معادن این موضوع در نظر گرفته می شود.

*معادن واقع در حریم شهر شیراز جنگل کاری می شوند

مدیرکل دفتر فنی استانداری فارس درخصوص تغییر کاربری معادن در صورت انتقال می گوید: با انتقال معادن به موقعیت مکانی دیگر مکان فعلی بر اساس تعهدات باید جنگل کاری شود.

رحیمی تصریح می کند: در حال حاضر در هر معدن چندین هکتار واگذار شده و در همان محدوده اجازه بهره برداری داده شده و بهره برداران باید هنگام بهره برداری کمترین آلودگی، آب پاش جهت کم کردن گرد و خاک و رعایت حداقل استانداردهای محیط زیستی را داشته باشند؛ از این رو بنا شده که به هیچ وجه اجازه توسعه به فعالیت معادن داده نشود و برداشت های آن کنترل شده و با رعایت آیتم های زیست محیطی باشد.

به گفته وی مطالعات بررسی مکان جدید و وجود معادن شن و ماسه در دشت سروستان به عنوان آیتم ضروریِ مکان جدید انجام شده؛ همچنان که منطقه جدید نباید در مسیر باد به سمت شیراز و در نزدیکی مناطق مسکونی باشد. برآیند بررسی آلودگی هوای شیراز در کارگروه آن با در نظر گرفتن بخش های مختلف آلودگی از جمله آلودگی معادن، کارخانه ها و خودروهای فرسوده منتج به طرح انتقال معادن به منطقه ای دیگر شد؛ موضوعی که سازمان صنعت و معدن مسئول بررسی و انتقال آن شده است. 


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

tablighat

tablighat