افسانه آنلاین97 درصد مراکز شارژ ال پی جی خودروها در شیراز غیر قانونی است/ سوختن با سوخت پاک

1 1 1 1 1 امتیاز خبر: 0.00
تغییر اندازه متن

 

سال ها است که روند گازسوز کردن خودروها به عنوان سوخت پاک شروع شده و با اجرای طرح سهمیه بندی بنزین در کشور، استقبال مردم برای خودروهای دوگانه سوز افزایش یافته است.

گرچه کارخانه های تولید خودرو نیز بخشی را به تولیدات دوگانه سوز و پایه گاز سوز اختصاص داده اند اما آنچه در این میان موجب نگرانی شده نصب غیر استاندارد و غیر اصولی تجهیزات دوگانه سوز در برخی خودروها است، چنانچه برخی افراد به نصب غیر اصولی تجهیزات گاز «ال پی جی» بر روی خودروهای خود روی آورده اند.

عدم رعایت شرایط اصولی در دوگانه سوز کردن خودروها؛ خودروهای غیر استاندارد را همانند یک بمب متحرک تبدیل کرده که هر لحظه احتمال وقوع حادثه ای ناگوار را در پیش دارد.

چنانچه امسال 35 حادثه مربوط به حریق یا انفجار سیلندرگاز مایع (پیک نیکی و 11 کیلویی) در شیراز رخ داد که دو مورد آن مربوط به خودروهای ال پی جی بوده است و در آخرین حادثه انفجار کپسولهای گاز مایع در منزلی واقع در شهرک اکبرآباد 5 كشته و 6 مجروح بر جای گذاشت.

از طرفی عمده حوادث این چنینی در محیط هایی مثلِ منازل مسکونی و نقاط پر رفت و آمد روی داده است و همین امر تلفات و خسارت ناشی ازآن را بالابرده است.

آنطور که رئيس سازمان آتشنشاني شيراز در واکنش به سوخت گیری غیر قانونی مخازن ال پی جی می گوید: «عاملهای بازدارنده ناایمنی در شهر شیراز کاملا مشخص نیست و در بعضی موارد حتی هیچ مانعی یا برخورد قانونی با فعالیت آنها وجود ندارد».

حال سوخت گیری غیر استاندارد خودورها با مخازن «ال پی جی» به عنوان شغل افرادی تبدیل شده که به صورت مستقیم و غیر مستقیم364 نفر در شهر شیراز مشغول به شارژ این مخازن هستند؛ افرادی که شغلشان به نوعی بازی با جان خود و اطرافیان است.

* ساماندهی فعالین شارژ مخازن پی ال جی در مکانی امن

گرچه فعالیت این دست افراد غیرقانونی و خلاف است اما در پیش گرفتن  روند برخورد با آنها با حربه جمع آوری؛ منجر به بیکار شدن افرادی خواهد شد که این کار پرخطر را به عنوان شغل خود انتخاب کرده اند.

پیرو این موضوع مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری شهرداری شیراز در رابطه با برنامه در نظر گرفته شده برای وضع شغلی آنها به خبرنگار ما می گوید: اگر بنا و تصمیم به جمع آوری این افراد باشد مسئله ای وجود دارد که 91 نفر مستقیم و 273 نفر غیر مستقیم به این فعالیت مشغول هستند و با جمع آوری آنها در نهایت کسبه ها با مشکل اشتغال مواجه می شوند و از این رو هدف ساماندهی و در نظر گرفتن مکانی امن برای فعالیت آنها است.

شهرام منصوری با اشاره به اینکه سوخت گیری مخازن ال پی جی در هر مکان خلاف است و در قانون هم شارژ ال پی جی تعریف نشده؛ تصریح می کند: با همه این موارد باز سعی می شود که با شاغلان مدارا شود و تاکنون اگر اقدامی صورت نگرفته در جهت مصلحت اندیشی قشرآسیب پذیر مشغول در این نوع حرفه بوده است.

منصوری با اشاره به  تشکیل کمیته بررسی سوخت مخازن ال پی جی می گوید: اخیرا کمیته ای متشکل از سازمان آتش نشانی شیراز، شرکت گاز و معاونت اجرایی شهرداری شیراز تشکیل شده که ساماندهی افرادی که گاز پیک نیک، شارژ کپسول و مخازن گاز ال پی جی را انجام می دهند؛ پیگیری می کنند.

به گفته وی بیشترین عمده مراکز شارژ ال پی جی خودروها در منطقه 8، قسمتی از منطقه  یازده و منطقه دو شیراز است.

*97درصد مرکز توزیع و شارژ گاز ال پی جی در شیراز غیرقانونی است

همچنین محمد فرخزاده رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز در این خصوص گفته بود: طبق آمار فعلی91 مرکز توزیع و شارژ در شیراز وجود دارد که قریب به 97 درصد از آنها غیرقانونی فعاليت ميكند و حتی آنهایی که مجوز دارند از لحاظ استاندارد مورد تائید نهایی نیست.

به گفته وی جلساتي نيز با حضور معاون دادستان عمومی و انقلاب، رئیس سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآوردههای کشاورزی، نمایندگان اتاق اصناف، استاندارد، شرکت پخش و پالایش فرآوردههای نفتی، بازرسی شهرداری و خدمات شهری برگزار و در آن خواستار مقابله با افراد حقيقي و حقوقي كه به شكل غيراستاندارد اقدام به شارژ سيلندرهاي گاز خانگي يا خودرو ميكنند، شدهايم.

وی با بیان اینکه تنها سه شرکت پرسی ایران گاز، پارس گاز و بوتان دارای مجوز انجام خدمات مربوط به گاز ال پی جی در شيراز هستند؛ تصریح می کند: لازم است شرکتهای توزیع كننده سيلندرهاي گازهای مایع نسبت به ایجاد نمایندگی و مراکز استاندارد در نقاط مختلف شهر اقدام كنند.

*32 جایگاه سوخت CNG در سطح شهر شیراز

اما در کنار فعالیت های غیراستاندارد شارژ مخازن ال پی جی؛ فعالیت مراکز استاندارد سوخت سی ان جی در سطح شهر است که بر اساس گزارش رئیس واحد CNG منطقه فارس میزان مصرف روزانه گاز طبیعی در سطح استان به طور متوسط یک میلیون و ۲۷۰ هزار مترمکعب بوده و در حال حاضر نیز درسطح استان فارس ۹۹ درصد جایگاه های CNG فعال و تعداد ۴ جایگاه در دست احداث و دو جایگاه در حال توسعه و افزایش ظرفیت است.

به  گفته وی برای سوخت گیری خودروهای سی ان جی 32 جایگاه در شهر شیراز راه اندازی وبه بهره برداری رسیده است. 

در مجموع با توجه به آمار چشمگیر خودروهای موجود به ویژه در ناوگان حمل و نقل با مصرف سوخت بالا روش های مختلفی برای دوگانه سوز کردن خودروها استفاده می شود که بخشی روش های با ضریب ایمنی بالا و بخشی هم ناایمن است؛ روشی که حال فعالین زیادی دارد و میزان بالای خطر آفرینی هنگام نگهداری و سوخت گیری مخازن ساماندهی این شغل را بیش از گذشته ضروری ساخته است.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

tablighat

tablighat