افسانه آنلاینآخرین گزارش ها از تخلف گسترده ای به نام مخلوط کردن ماسه بادی با گندم در مراکز خرید فارس اتفاق افتاد/ مردم نان گندم با طعم خاک می خوردند؟

1 1 1 1 1 امتیاز خبر: 0.00
تغییر اندازه متن

تصاویری در شبکه های اجتماعی انتشار یافته است که در آن فردی گندم تولیدی کشاورزان را در یکی از مناطق استان خریداری و با مقادیری خاک و ماسه مخلوط می کند؛ مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی در این باره گفت: فردی که اقدام به اختلاط  ماسه بادی با گندم کرده در استان فارس بود و با ورود مرجع قضایی به موضوع و احضار فرد مورد نظر، صورت جلسه ای که به امضا بخشدار، مدیران غله و جهاد کشاورزی شهرستان، رسید، با فرد خاطی برخورد شد.

 صدا و سیما گزارشی تکان دهنده از اختلاط ماسه بادی با گندم در مراکز خرید تضمینی گندم منتشر کرد. با توجه به فاصله قیمت 1300 تومانی هر کیلو گرم گندم به نرخ خرید تضمینی  با ماسه بادی، فردی سود جو اقدام به اختلاط گندم خوارکی مردم با این ماده معدنی کرده بود که با ورود مسئولان و مراجع قضایی با او برخورد صورت گرفت.

در این گزارش اشاره شده که تعدادی از رانندگان تریلر حامل گندم روبه روی سیلوی شهرستان سروستان تجمع کردند، رانندگان گفتند 12ساعت است بارهای شان تخلیه نشده است و سرگردان پشت در این سیلو ایستاده اند.کمالی مدیر سیلوی خوشه طلایی سروستان علت تحویل نگرفتن گندم ها را معیوب بودن آنها دانست و گفت:گندم ها دارای خاک است و نمی توانیم آنها را تحویل بگیریم. در تماس ستاد رئیس شرکت غله فارس از وی خواسته شد برای بررسی وضع گندم های مخلوط به خاک در سیلو حاضر شود اما وی گفت: اگر سیلوی خصوصی خوشه طلایی حاضر به تخلیه گندم ها نیست آنها را به سیلوی دولتی اکبرآباد شیراز انتقال دهند اما رانندگان گفتند بارنامه آنها تا این سیلو اعتبار دارد نمی توانند تغییر مسیر دهند. بالاخره قرار شد رئیس شرکت غله فارس سه کارشناس از این شرکت و تعاون روستایی فارس به سیلوی یادشده بفرستد تا مقدار خاک گندم ها را تعیین کنند و وقتی به سیلو آمدند حاضر نشدند، درصد خاک آن را اعلام کنند. با این وجود پشت در بسته گندم ها آزمایش و وجود خاک به میزان غیرمعمول در آنها ثابت شد و هشت تریلر هرکدام با 30 تن گندم حاوی خاک برگشت داده شدند. کارشناسان شرکت غله، انگشت اتهام آنها به سوی کشاورزان دراز شد به این تعبیر که هنگام درو گندم از رانندگان کمباین ها می خواهند تیغه کمباین را برای استفاده بیشتر از ساقه گندم و کاه و کلش بیشتر پایین تر بگیرند و از این طریق خاک وارد گندم می شود.

بنابراین گزارش، یکی از رانندگان کمباین در پاسخ به این ادعا گفت: اگر تیغه را هنگام درو کمتر از بیست سانتی مترپایین بیاوریم چنانچه سنگ یا کلوخی وارد دستگاه شود بیش از هفت میلیون تومان ضرر و هزینه تعمیر روی دستمان می گذارد به همین دلیل هیچ کمباین داری حاضر نیست زیربیست سانتی متر از سطح زمین ساقه گندم را درو کند.کشاورزان نیز گفتند: گندم پاک و بدون خاک را به مراکز خرید تحویل می دهند و اگر چیزی به گندم ها اضافه می شود از مراکز خرید است. درخرید نقدی گندم یکی از شهرستان های فارس، کارگران چندین تن خاک از زمین خاکی این مرکز جمع آوری و وارد گندم ها کرده بودند، گوشه دیگری از این مرکز خرید سرویس بهداشتی وجود داشت که در نداشت و با وضعی اسفبار گندم ها حتی وارد این سرویس بهداشتی هم شده بودند.

 مسئول آنجا گفت که این گندم ها برای خرید ما مناسب نیست آنها گفتند بسیاری از مراکز خرید همین وضع را دارند و تنها آنها نیستند که تخلف و خاک ها را با گندم مخلوط می کنند. اما عمق فاجعه به این مرکز خرید ختم نمی شد. در گزارش صدا و سیما آمده است در مراکز خرید دیگر آنجا هم وضع مناسب تر از مرکز قبلی نبود اما یکی از کارکنان این مرکز خرید نشانی مکانی را داد که نیمه های شب ماسه بادی را وارد گندم می کردند که با این ترتیب بیش از یک هفته و با کمین زدن در شب لحظه مخلوط کردن ماسه بادی باگندم بالودر را با گوشی تلفن همراه ثبت و ضبط شد.

در شهرستان های فارس با فاصله بیش از چهل کیلومتر از سیلوها مراکز خرید موظف به جمع آوری و انتقال گندم ها به سیلو و کارخانجات آرد هستند چرا که این سیلو وکارخانجات آرد نمی توانند گندم های کمتر از 10 تن را مستقیم از کشاورزان خریداری کنند.

در ادامه این گزارش آمده است، برخی از مراکز خرید با افزودن ماسه بادی و خاک به گندم ها وزن آنها را افزایش می دهند و این در حالی است که امسال دولت گندم را به صورت خرید تضمینی به قیمت هر کیلوگرم هزار و سیصد و چهل تومان از کشاورزان خریداری می کند و با اضافه کردن خاک و ماسه بادی به این گندم ها هر کیلوگرم آن هزار و سیصد و چهل تومان از جیب بیت المال به سودجویان پرداخت می شود.

* گزارشی به ما برسد به شدت برخورد می کنیم

 قاسمی رئیس جهاد کشاورزی فارس گفت: اگر گزارشی در این رابطه به ما برسد به شدت برخورد می کنیم و ناظران ما نظارت کامل روی مراکز خرید دارند.

محمد مهدی قاسمی در این باره گفت: این خریدار گندم از بخش خصوصی بود و کارشناسان شرکت غله هنگام دریافت گزارش تخلف در محل حاضر شدند و با متخلف برخورد کردند.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه برای تامین امنیت غذایی و سلامت مردم، گندم در مسیر تبدیل به آرد و نان فرایندهای کنترلی را طی می کند، هرگونه ناخالصی و تخلف شناسایی و از عرضه این محصول به بازار خودداری می شود. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس افزود: بر اساس آئین نامه ها و استانداردهای تعریف شده از سوی پژوهشکده غلات کشور، محصول گندم از ابتدای مرحله خرید و مراحل بعدی نگهداری و تبدیل به آرد و نان باید در شرایط خاصی نگهداری و از این استانداردها برخوردار باشد تا به مرحله عرضه به بازار مصرف راه یابد.  قاسمی گفت: علاوه بر این، باید توجه داشت گندم تولیدی استان فارس از بهترین و با کیفیت ترین محصولات تولیدی کشور است و در چند ماه گذشته، مقادیر زیادی گندم به خارج از کشور صادر شده است و این موضوع به خوبی نشان می دهد که گندم استان توانسته است ضوابط و استانداردهای جهانی را بگذراند.  بنا بر اعلام سازمان تعاون روستایی استان فارس، از آغاز فصل برداشت سال زراعی جاری تا 26 مردادماه جاری، 480 هزار تن گندم از کشاورزان استان خریداری شده است.

*پاسخ بازرگانی دولتی

بنابراین گزارش در پی پخش این گزارش مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی با ارسال نامه ای اظهار داشت: تصاویر پخش شده در این گزارش مربوط به یک مورد تخلف در یکی از شهرستان های استان فارس بوده که در تاریخ یازدهم تیر ماه سال جاری پس از ورود دو محموله گندم غیر استاندارد مخلوط با خاک به یکی از مراکز خرید گندم توسط همکاران شرکت غله استان کشف و پس از پیگیری موضوع با همکاری شورای تامین شهرستان مشخص می شود. فرد یاد شده در محلی ضمن انباشت گندم و اختلاط آنها با خاک قصد تحویل این گندم ها به مراکز خرید تضمینی گندم را داشته که با ورود مرجع قضایی به موضوع و احضار فرد مورد نظر، طی صورتجلسه ای که به امضا بخشدار شهرستان مورد نظر و مدیران غله و جهاد کشاورزی شهرستان و فرد خاطی رسیده، مقرر می گردد نامبرده نسبت جداسازی خاک های مخلوط شده اقدام و گندم استاندارد تحویل مراکز خرید شود که بر همین اساس نیز این اقدام صورت گرفته است.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

tablighat

tablighat