افسانه آنلاینگزارش افسانه از قاچاق مشروبات الکلی و ماری جوانا در فارس/ دیازپام و متادون با طعم الکل

1 1 1 1 1 امتیاز خبر: 0.00
تغییر اندازه متن

مرگ و مسمومیت چند جوان در سیرجان، استهبان، نی ریز،فسا و همدان تنها نمونه ای از موارد فوتی ناشی از مسمومیت در اثر مصرف مشروبات الکلی از ابتدای سال جاری بوده که مطرح شده است.

آمارهای سال 2015 میلادی نشان می دهد با وجود ممنوعیت مصرف الکل در کشور، ایران به لحاظ سرانه مصرف الکل در جایگاه 166 است؛ اگرچه آمارها درباره مصرف الکل در ایران ضد و نقیض گزارش می شود.جامعه آماری مصرفکننده الکل در ایران باتوجه به محدودیت شرعی برای مسلمانان و با وجودی که در کشور هیچگونه تولید قانونی الکل نداریم، نگرانکننده به نظر میرسد.

مشروبات الکلی قاچاق، مشروبات تقلبی پرشده، مشروبات تاریخ مصرف گذشته و مهمتر از آن مشروبات الکلی دست ساز آن چیزی است که مرگ و مسمومیت های اخیر را رقم زده، در حالی که مصرف ترکیبات الکلی در میان طیف نوجوان و جوان به سرعت در حال افزایش است. این را قائم مقام علوم پزشکی شیراز در حوزه مواد مخدر در گفتگو با
«افسانه» مطرح می کند.

او در توضیح الکل های دست ساز مصرفی که قربانیان بسیاری گرفته است، چنین می گوید: الکل به دو نوع متلیک و اتلیک تقسیم می شوند. الکل متلیک همان الکل چوب است که به آن الکل چراغ نیز می گویند و از تخمیر سلولز یا چوب به دست می آید، اما نوع خوراکی الکل اتلیک است که از تخمیر قندهای موجود در میوه ها مانند انگور حاصل می شود.

دکتر «افشین افشاری» می گوید: الکل مصرفی از نوع اتلیک است که در کارخانه ها فرآوری می شود، شکل ساده آن که در کشور به عرق مشهور است، با درصدهای مشخص الکل به  شکل مستقیم از تخمیر میوه ها به دست می آید.

« در روند فرآوری الکل اتلیک نباید الکل چوب (متلیک) وارد شود. فرض کنید اگر انگور را با خوشه کامل استفاده کنند تبدیل به الکل چوب می شود.» این مدرس دانشگاه مهم ترین دلیل وقوع مسمومیت های ناشی از مصرف مشروبات دست ساز را ناآگاهی و نادانی تولیدکننده ها می داند که ناخواسته الکل متلیک را به الکل خوراکی اضافه می کنند.

او معتقد است: در برخی موارد افزودن الکل چوب به الکل خوراکی از روی عمد اتفاق می افتد، هرچند هنوز اثبات نشده است. دکتر افشاری نکته قابل توجه را درصد های متلیک عنوان کرده و می گوید:وقتی درصد الکل متلیک کم است اتفاقی ناگوار نمی افتداما اگر درصد آن بیشتر باشد، باعث کوری غیرقابل برگشت می شود.«درست مانند چراغی که خاموش می شود، ناگهان همه چیز مقابل چشمان آنها تاریک می شود.»

این مدرس دانشگاه از کارافتادگی کلیه و مرگ را از دیگر عارضه های مصرف متلیک عنوان کرده و می افزاید: مصرف بیش از اندازه مشروبات الکی روی کلیه ها نیز اثر گذاشته و در شدیدترین حالت باعث مرگ فرد می شود.

دکتر افشاری با اشاره به اینکه مشروبات دست ساز آلودگی های قارچی نیز دارند زیرا در زمان تولید آنها موارد بهداشتی به هیچ عنوان رعایت نمی شود، استفاده از مشروبات الکلی دست ساز را نهی می کند.

**بازار داغ مشروب تقلبی

قائم مقام علوم پزشکی شیراز در حوزه مواد مخدر با اشاره به اینکه ما به هیچ عنوان مراکز مجاز تولید مشروبات الکی در کشور نداریم، از مشروبات الکلی قاچاق و نیز مشروبات تقلبی می گوید.

او توضیح می دهد که در بسیاری موارد مشروبات الکلی قاچاق تاریخ مصرف گذشته است و بسیاری از مشروباتی که با عنوان وارداتی خوانده می شود تقلبی است.

«تولیدکننده های این مشروبات بطری های خالی را وارد کرده و محتویات آن را در داخل اضافه می کنند، گاها دیده شده به این مشروبات قرص نیز افزوده می شود.» این مدرس دانشگاه در توضیح این مهم اضافه می کند: موارد بسیاری در مراکز مشاوره داریم که مصرف کننده مشروبات الکلی در آزمایش هاییکه از او گرفته شده تست دیازپام و متادون او نیز مثبت بوده، درحالی که این فرد تنها مشروبات الکلی مصرف کرده است.

این مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه افراد سودجو که دانش و شناختی از ترکیبات الکلی ندارند ترکیبات من درآوردی تولید می کنند، یادآور می شود: مشروبات تقلبی که آنها درست می کنند خطرناک است و مردم بدون آگاهی مشروبات دست ساز و تقلبی را مصرف می کنند.

**الکل و ماری جوانا ؛ پر طرفدار در میان جوانان

دکتر افشاری تاکید می کند: واقعیت امر این است که الکل و ماری جوانا در بین جوانان و نوجوانان به سرعت در حال جا باز کردن است. هرچند آمار دقیقی در دست نیست، اما بررسی های میدانی نشان می دهد مشروبات الکلی و ماری جوانا در میان جوانان پر طرفدار است. قائم مقام علوم پزشکی شیراز در حوزه مواد مخدر دسترسی آسان به این ترکیبات را مهم ترین علل گرایش جوانان و نوجوانان به مصرف آنها عنوان کرده و ادامه می دهد: از طرف دیگر شیوه های آسان مصرف، قیمت ارزان تر، انگ های اجتماعی کمتر همه و همه سبب شده مشروبات الکلی و ماری جوانا پراستفاده در میان جوانان و نوجوانان باشد.

دکتر افشاری عنوان « داروهای دروازه » را برای ماری جوانا و الکل بکار برده و می گوید: اغلب افراد اعتیاد را با ماری جوانا و الکل شروع می کنند زیرا شیوع مصرف بالا بوده و به راحتی مورد پذیرش قرار می گیرد، از طرفی در مورد این مواد بازدارنده ها زیاد است.

**خودکفایی در تولید ماری جوانا و الکل !

این مدرس دانشگاه در خصوص سهولت دسترسی افراد به مشروبات الکلی و ماری جوانا در استان اظهار می کند: متاسفانه برخی مناطق استان از گذشته تاکنون منبع تولید ماری جوانا و مشروبات الکلی بوده است و به خاطر سودآوری بالایی که دارد بسیاری تولیدکننده آن هستند.

دکتر افشاری تاکید می کند: جدای از ترکیبات وارداتی تولیدکننده و توزیع کننده در داخل استان زیاد داریم، این دو ماده به راحتی قابل تولید است و در دسترس جوانان قرار می گیرد.

وی راهکار و چاره اندیشی در این بخش را پیچیده عنوان کرده و می گوید: در یک سطح باید ازدواج ها با شناخت و مهارت زندگی باشد و مهارت فرزند پروری تقویت شود؛ در سطح دیگر فشار و استرسی که در مدارس حاکم شده در گرایش نوجوانان به مواد مخدر مشروبات الکلی تاثیر گذار بوده است. او معتقد است: استرسی که در دانش آموزان کنکوری وجود دارد گاه به فجایعی ختم می شود؛ در میان جوانان نیز نبود شغل و منبع درآمد، مهارت های روانی، امید و انگیزه در جامعه و شرایط بد اقتصادی خانواده ها همگی دست به دست هم داده تا جوانان و نوجوانان به لذت هایآنی روی بیاورند.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

tablighat

tablighat