افسانه آنلاینرئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد فارس: مسجد نه جای متحجرین و نه مأوای متجددین است

1 1 1 1 1 امتیاز خبر: 0.00
تغییر اندازه متن

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان فارس با اشاره به حاکم شدن تفکر افراطی در برخی مساجد گفت: از این اندیشه که کار فرهنگی مساجد را آلوده می سازد باید پرهیز کرد، زیرا مسجد نه جای متحجرین و نه مأوای متجددین است.

به گزارش «افسانه»؛ رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان فارس روز گذشته با اعلام برنامه های روز جهانی مساجد در جمع خبرنگاران گفت: مسجد جایگاه رشد است و تحجر و تجدد دو لبه قیچی جامعه ای هستد که می خواهد رشد کند.وی از حاکم شدن تفکر افراطی در برخی مساجد نام برد و اظهار داشت: از این اندیشه که کار فرهنگی در مساجد آنان را آلوده می سازد باید پرهیز کرد، زیرا مسجد نه جای متحجرین و نه مأوای متجددین است.

«حجت الاسلام محمد رضایی» در ادامه به وجود ۷۲هزار مسجد در سراسر کشور اشاره و اعلام کرد: برای هر یکهزار و ۴۱ نفر، یک مسجد وجود دارد که به نسبت بسیاری از کشورهای اسلامی آماری پایین محسوب می شود؛ به عبارتی ۳۰درصد فضا از بابت مسجد در کشور داریم که برای هر ۴ نفر حدود یک متر است.

وی از افزایش ۱۲۰ درصدی مساجد پس از انقلاب اسلامی خبر داد و گفت: پیش از پیروزی انقلاب ۳۰ هزار مسجد در کشور داشتیم که اکنون با احتساب حسینیه ها و نمازخانه ها به ۷۵ هزار رسیده است، البته این افزایش به نسبت جمعیت کشور کم به شمار می رود. رئیس مرکز رسیدگی به  امور مساجد استان فارس در عین حال از وجود ۷هزار و ۱۲۸ مکان مذهبی از جمله ۵هزار مسجد، هزار و ۱۷۸ امامزاده و هزار و ۵۰ تکیه، مهدیه، فاطمیه و حسینیه در استان خبر داد.

حجت الاسلام رضایی در ادامه گفت: به نسبت سهم هر نفر، فارس هم در میان استان های کشور از آماری یکسان با کل کشور برخوردار است. وی به فعالیت های مساجد هم اشاره کرد و اظهار داشت:۴۲ درصد مساجد  فارس دارای کلاس قرآن و ۳۰درصد دارای امام جماعت راتب هستند که متوسط سنی امام جماعت ها ۴۸ سال با ۴۰درصد تحصیلات عالیه، ۴۴درصد تحصیلات متوسطه و ۱۶درصد تحصیلات سطح ۲ حوزوی هستند.

رئیس مرکز رسیدگی به  امور مساجد استان فارس از برگزاری نماز صبح در ۲۸درصد مساجد فارس خبر داد و افزود: ۳۹درصد مساجد هم پذیرای نمازگزاران ظهر و عصر و ۴۵ درصد مساجد میزبان مومنان برای نماز مغرب و عشا می باشند.

*مساجد استان ۲۴ ساعته می شود

حجت الاسلام رضایی در خصوص شبانه روزی شدن برخی مساجد شیراز گفت: در حال برنامه ریزی برای این هستیم که تعدادی از مساجد شیراز جهت ارائه خدمات مطلوب به گردشگران و شهروندان به طور۲۴ ساعته باز باشند.

او همچنین از برنامه های این مرکز برای شناسایی مساجد فارس نام برد و چنین اظهار داشت: طرح شناسنامه دار شدن مساجد استان اجرا شده است.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان فارس با توجه به اینکه بیش از ۴۰درصد مساجد فارس بالای ۴۰ سال قدمت دارند، بازسازی و مرمت این اماکن مذهبی را یک ضرورت خواند و گفت: عمر مفید ساختمان در کشور ۴۰ تا ۵۰ سال است که مرکز رسیدگی به امور مساجد نیازمند یاری است. حجت الاسلام رضایی به معماری مساجد هم پرداخت و گفت: معماری مساجد استان فارس ۱۰۰درصد اسلامی نیست و دارای شرایط و نقشه مسجد نیستند و شکل و شمایل دوران اسلامی را ندارند.

رئیس مرکز رسیدگی به  امور مساجد استان فارس تاکید این نهاد را بر آموزش خادمین مساجد عنوان کرد و افزود: افزون بر بازسازی مساجد قدیمی خادمین مساجد فارس که بیمه بوده و دارای حداقل حقوق اداره کار هستند نیاز به آموزش همه جانبه دارند تا نوع برخورد با اقشار مختلف از جمله کودکان، نوجوانان، جوانان، گردشگران، مجاورین و... را فرابگیرند.رضایی با توجه به اینکه نیاز است تعدادی از مساجد در شیراز ۲۴ ساعته اداره شوند، تصریح کرد: البته نیاز به همکاری سایر سازمان ها از جمله اماکن، نیروی انتظامی و ... را داریم.

وی همچنین از صدور احکام امامان جماعت مساجد فارس خبر داد و گفت: از آنجا که هر تشکیلاتی نیازمند مدیر است، مساجد نیز از این کار مستثنی نیستند؛ از این رو اقدام به صدور حکم برای امام جماعت مساجد کردیم تا نظارت بر کارشان داشته باشیم.

*تقویت روحیه دینی؛ ارتقا سبک زندگی

حجت الاسلام رضایی با بیان اینکه در آستانه هفته جهانی مساجد و همزمانی آغاز به کار دولت دوازدهم باید افق روشنی پیش روی مردم قرار گیرد، اظهار داشت: موضوع مساجد دارای پیشینه ۱۴۰۰ ساله است که نخستین حرکت های تشکیلاتی سیاسی و حاکمیت دینی توسط پیامبر مکرم اسلام(ص) در مسجد شکل گرفت.

رئیس مرکز رسیدگی به  امور مساجد استان فارس پیرامون چرایی هفته گرامیداشت مساجد هم گفت: با توجه به اینکه در سال ۱۹۶۹ میلادی برابر با ۱۳۴۸ ه.ق مسجدالاقصی توسط افراطی ها به آتش کشیده شد و در پی آن منبر تاریخی این مسجد سوخت، جمهوری اسلامی در اجلاسی که وزرای خارجه کشورهای اسلامی در آن حضور داشتند پیشنهاد روز جهانی مسجد را مطرح کرد که به تصویب رسید. وی مهمترین و کارآمدترین کارکرد مسجد را تقویت روحیه دینی مردم دانست و ارتقا سبک زندگی آنان را دیگر وظیفه مساجد ارزیابی کرد.

حجت الاسلام رضایی با اشاره به اینکه نمی توان انتظار داشت بدون جاذبه ها همه به مسجد روی بیاورند، بیان داشت: مساجد ما می توانند محور علم و ادب باشند و فعالیت های فرهنگی از مساجد آغاز شود.رئیس مرکز رسیدگی به  امور مساجد استان فارس با توجه به کارکردهای اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و... مساجد بر توجه به جوانان با ایده ها، اندیشه ها و تفکرات گوناگون تاکید کرد و افزود: مشکلات شخصی و حتی کلان جامعه در مسجدها قابل حل و فصل است، از این رو مساجد باید به جایی امن و قابل اعتماد برای مردم تبدیل شوند.

وی یادآور شد: اگر سیاست ما در مساجد شکل گیرد منحرف نخواهد شد، اگر اقتصاد ما نیز در مسجد شکل گیرد سالم خواهد ماند و فرهنگ ما نیز در مسجد می تواند رشد کند.

حجت الاسلام رضایی به فعالیت کانون های فرهنگی هنری مساجد فارس هم اشاره کرد و گفت: کار کنونی این کانونها کافی نیست و کمتر از ۴۰درصد ظرفیت مساجد صرف امور فرهنگی می شود؛ از این رو این کانون ها باید برای جذب جوانان، نوجوانان و کودکان جاذبه ایجاد کنند چراکه این قشر از جامعه ظرفیت بالایی برای دیندار شدند، دارند.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

tablighat

tablighat