افسانه آنلاینآخرین روند درمان دانش آموزان هرمزگانی تشریح شد/ 17 نفر مرخص شدند

1 1 1 1 1 امتیاز خبر: 0.00
تغییر اندازه متن

اتوبوس از مسیر خود منحرف شده و راننده توان کنترل خودرو را ندارد، اتوبوس به دره میغلتد و سقوط آخرین تصویر ثبت شده در ذهن نخبههایی است که بازماندهشان بعدها قلههای جهانی را فتح میکند. ۲۶ اسفند ۱۳۷۶ پایانی بود بر داستانی که هنوز شروع نشده بود و نقطه اتمامی برای ذهنهایی که همه چیز را محاسبه میکردند جز جاده، دره، راننده و سقوط.پیامی که میگفت زیرساختهای معیوب، بیدقتی و سهلانگاری میتواند نخبگان یک کشور را قبل از شکوفایی جوانمرگ کند.

پیامرسان اصلی اما از دل همان اتوبوس مرگ آپلود فایل بیرون آمد. اتوبوسی که هفت نخبه کشور را به کام مرگ فرو برد، اما «مریم میرزاخانی» را زنده نگه داشت تا نشان دهد اگر ریاضیدان ایرانی زنده مانده و سالها بعد غرور ملی را در سطح جهانی ارتقا داده، ایران باید بداند که هفت مریم میرزاخانی را در یک لحظه از دست داده است.

اما ایران در ساعت ۳:۵۸ دقیقه بامداد جمعه ۱۰ شهریور ۹۶ نشان داد هنوز پیام ریاضیدانان خود را دریافت نکرده است و نخبهکشی ادامه دارد. این بار جای دانشجویان نخبه با دانشآموزان نخبه عوض شده و مسابقات ریاضی جای خود را به اردوی فرزانگان داده است. اساس ماجرا اما همان است که ۲۰ سال قبل رقم خورده بود.

*شعبه ویژه برای بررسی واژگونی اتوبوس دانشآموزان هرمزگانی تشکیل میشود

رئیس دادگستری شهرستان داراب با بیان اینکه راننده هم همچنان بازداشت است، گفت: تمام مقصران حادثه چه در استان فارس و چه هرمزگان شناسایی میشوند و تحت پیگیرد قرار میگیرند.

سیدمحسن موسوی، درباره روند حقوقی واژگونی اتوبوس دانشآموزان هرمزگانی اظهار داشت: براساس دستور رئیس کل دادگستری فارس شعبه ویژه برای بررسی پرونده واژگونی اتوبوس دانشآموزان هرمزگانی تشکیل شده است. وی گفت: پزشک قانونی هم برای انجام اقدامات لازم در این زمینه هیچگونه هزینهای از این افراد دریافت نمیکند و با بیمه نیز هماهنگ شده که هر چه سریعتر برای کاهش آلام این افراد خدمات قضایی به آنها ارائه شود.  رئیس دادگستری داراب افزود: تمام مقصران حادثه چه در استان فارس و چه هرمزگان شناسایی میشوند.  موسوی در پاسخ به این سؤال که با توجه به اینکه محور جنتشهر از نقاط حادثهخیز داراب است، نقش استاندارد نبودن جاده در این مسیر در تصادف چقدر بوده است، گفت: هنوز در این زمینه ورود نکردیم از اداره راه برای بررسی مسیر آمدند پس از دریافت گزارش میتوان در این زمینه اظهار نظر کرد.

*محل واژگونی اتوبوس دانش آموزان هیچگونه مشکل ایمنی نداشته است

  مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای فارس گفت: براساس بررسی ها و نیز مستندات موجود، محل واژگونی اتوبوس دانش آموزان هرمزگانی از لحاظ ایمنی هیچ مشکلی نداشته است.

علیرضا سیاه پورافزود: در این محور و در محل واژگونی اتوبوس تمام علائم و تابلوهای راهنمایی و رانندگی نصب شده و همچنین خط کشی ها نیز رعایت شده است. وی افزود: این نقطه جزو نقاط حادثه خیز هم نیست و شاید بتوان گفت که خستگی و خواب آلودگی و در ادامه آن بی تجربگی راننده باعث بروز این حادثه شده است. مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای فارس اضافه کرد: تمام تیم های کارشناسی چه تیم های کارشناسی مرکز چه استان همگی استاندارد بودن مسیر را تائید کرده اند.

وی علت 70 درصد تصادفات را عامل انسانی و خطای انسانی دانست و اظهار کرد: چون شیب حاشیه جاده یک شیب مناسب است شاید اگر راننده پس از خروج از جاده اجازه می داد اتوبوس به راه خود ادامه دهد اتوبوس واژگون نمی شد. سیاهپور افزود: به نظر می رسد مسافران اتوبوس نیز کمربند ایمنی خود را نبسته بودند و این وظیفه راننده بوده که تذکر دهد و از مسافران بخواهد که حتما کمربند خود را ببندند و اگر چنین شده بود و همه مسافران از کمربند ایمنی استفاده کرده بودند با توجه به اینکه تصادف از نوع شدید نبوده، قطعا میزان تلفات و آسیب ها به حداقل ممکن می رسید.

*11 دانش آموز هرمزگانی مصدوم حادثه اتوبوس از بیمارستان داراب مرخص شدند

 رئیس بیمارستان امام حسن مجتبی) داراب گفت: 11 دانش آموز هرمزگانی که براثر واژگونی اتوبوس حامل آنان در نزدیکی داراب مصدوم شده بودند، ظهر شنبه از این بیمارستان مرخص شدند.

دکتر ابوذر هاشمی افزود: تا بعدازظهر شنبه هم 6 بیمار دیگر ترخیص شدند. همچنین عبدالرضا قاسمپور رئیس ستاد بحران داراب بیان داشت:بعد از حادثه واژگونی اتوبوس 34 نفر از دانش آموزان مصدوم شدند که پنج مصدوم حادثه به شیراز منتقل و 29 نفر در داراب بستری شدند.

*حادثه واژگونی اتوبوس دانشآموزان هرمزگانی در کمیسیون عمران مجلس پیگیری میشود

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از پیگیری ویژه حادثه واژگونی اتوبوس دانشآموزان هرمزگانی خبر داد و گفت: با مقصران این حادثه برخورد میشود. محمدرضا رضایی با تسلیت جانباختن جمعی از دانشآموزان هرمزگانی به خانوادههای آنان، مردم شریف هرمزگان و تمام ملت ایران اظهار داشت: کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در کمترین زمان ممکن جلسهای ویژه برای پیگیری این حادثه غمانگیز تشکیل داده و به بررسی ابعاد مختلف آن میپردازد. رضایی با بیان اینکه نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در برابر چنین حوادثی کوتاه نیامده و با مقصر و یا مقصران حادثه برخورد میکنند گفت: باید مسئولان متولی طوری برنامهریزی کنند که از بروز چنین حوادثی جلوگیری شود.

نماینده شهرستان جهرم در مجلس شورای اسلامی افزود: معتقدیم در برگزاری برنامههای اردویی که ویژه گروههای مختلف دانشآموزی، دانشجویی و سایر اقشار برگزار میشود، مسئولان متولی بیش از پیش دغدغه داشته و تمام جوانب کار را در نظر بگیرند تا شاهد چنین حوادث ناگوار نباشیم.

*۳ مورد قطع عضو و ۳ مورد آسیب نخاعی برای حادثهدیدگان

قائم مقام معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: به علت شدت حادثه سه مورد قطع عضو برای سانحه دیدگان رخ داده و ۲ بیمار بستری در بیمارستان داراب و یکی از بیماران اعزامی به شیراز نیز دچار آسیب نخاعی شدند. عبدالخالق کشاورزی اظهارداشت: با حضور به موقع امدادگران اورژانس فارس، 34 سرنشین مصدوم این اتوبوس به کمک 10 دستگاه آمبولانس اورژانس و سه دستگاه آمبولانس هلال احمر به بیمارستان امام حسن مجتبی(ع) داراب اعزام شدند. وی افزود: به علت شدت حادثه سه مورد قطع عضو برای سانحه دیدگان رخ داده که یک مورد مربوط به مصدوم بیمارستان نمازی و یک مورد نیز مربوط به دست و پای یکی از بیماران بستری در مرکز ترومای شهید رجایی است همچنین دو بیمار بستری در بیمارستان داراب و یکی از بیماران اعزامی به شیراز دچار آسیب نخاعی شدند.

*قصور راننده اتوبوس براساس فیلم موجود از لحظه حادثه داراب محرز است

رئیس پلیس راههای شمالی استان فارس با اشاره به مشاهده فیلم لحظه حادثه واژگونی اتوبوس داراب گفت: راننده در حین رانندگی خوابآلود بوده و سبب شده که این حادثه رخ دهد.

سرهنگ احمد احمدی با بیان اینکه مهمترین علت حادثه واژگونی اتوبوس دانشآموزان خواب آلودگی راننده گزارش شده است، اظهار داشت: از طریق سامانه پایش هوشمند تردد به نام سپه تن فیلم ویدیوئی حادثه را مشاهده کردیم که مشخص شد راننده در حین رانندگی خواب آلود بوده و سبب شده این حادثه رخ دهد. وی افزود: با توجه به فیلم موجود و شواهد در صحنه تصادف کارشناسان علت اصلی حادثه را قصور راننده در حین رانندگی گزارش کردهاند. احمدی در پاسخ به اینکه آیا خودرو از کارت فنی برخوردار بوده یا خیر گفت: با توجه به اینکه این اتوبوس در حین واژگونی چندین متر از ناحیه سمت راست بر روی آسفالت کشیده شده و در حین انتقال تنها یکی از چرخهای این خودرو ترکیده بود بیانگر آن است که این خودرو از صلاحیت کامل برخوردار بوده است. این مسئول اتوبوس حادثه دیده را متعلق به یکی از تعاونیهای بندرعباس اعلام کرد و گفت: این اتوبوس از مبدا استان هرمزگان به مقصد شیراز در حین تردد بوده که در ساعت 3:58 دقیقه بامداد روز جمعه در 50 کیلومتری داراب در منطقه قلعه بیابان واژگون میشود.

*تست الکل و مرفین راننده اتوبوس دانش آموزان هرمزگانی، منفی اعلام شد

 رئیس دادگستری داراب با اشاره به نظریه پزشکی قانونی درباره تست الکل و مرفین راننده اتوبوس حامل دانش آموزان حادثه دیده هرمزگانی گفت:پزشکی قانونی تست الکل و مرفین او را منفی تشخیص داده است.حجت الاسلام سید محسن موسوی افزود:با حضور نماینده دادستان شکایات خانواده مصدومان اخذ شده و نظریه پزشکی قانونی درمورد وضع جسمانی آنان بدون دریافت هزینه اعلام میشود.وی ادامه داد:در پی وقوع حادثه تصادف اتوبوس دانش آموزان هرمزگانی در شهرستان داراب رئیس کل دادگستری استان فارس دستور تشکیل پرونده و رسیدگی سریع و انجام اقدامات قانونی در این خصوص را صادر کرد. بنا به اعلام مسئولان مربوط راننده اتوبوس حادثه دیده دستگیر شده است.

*پیام تسلیت امام جمعه شيراز در پی واژگونی اتوبوس دانش آموزان

 نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز، با صدور پیامی، جان باختن تعدادی از دانش آموزان هرمزگانی را در حادثه واژگونی اتوبوس در جاده داراب - شیراز به آیت الله غلامعلی نعیم آبادی نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان و امام جمعه بندرعباس تسلیت گفت. در پیام آیت الله اسدالله ایمانی آمده است: ضایعه مولمه و اسف انگیز فقدان جمعی از دانش آموزان تیزهوش و فرزانگان آن استان موجب تاثر و تالم خاطر شدید اینجانب و اهالی محترم استان فارس و مردم سومین حرم اهل بیت (ع) گردید.

این پیام افزوده است: متاسفانه بار دیگر شاهد داغدار شدن جمعی از عزیزانمان به دلیل مسائل حمل و نقل جاده ای هستیم، عدم حرکت به موقع اتوبوس حامل این جوانان و خواب آلودگی راننده، مسائلی است که می بایست قوه قضائیه در اسرع وقت ممکن و بدون هیچگونه ملاحظه ای به آن رسیدگی کرده تا بلکه التیامی بر زخم دل بازماندگان شود.

در ادامه این پیام عنوان شده است: ضمن آرزوی توفیق و سلامت برای تمامی مصدومان این حادثه و درخواست غفران و رحمت الهی برای جان باختگان این ضایعه دردناک، از درگاه حضرت باری تعالی برای خانواده های این تازه متوفیان صبر و اجر مسئلت می نمایم.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

tablighat

tablighat