افسانه آنلاینملاقات عمومی و بررسی مشکلات قضایی مردم در سفر رئیس کل دادگستری فارس به سپیدان/ دستگاه قضایی مرجع دادخواهی حقوق مردم است

1 1 1 1 1 امتیاز خبر: 0.00
تغییر اندازه متن

در سفر یک روزه رئیس کل دادگستری و مسئولان قضایی استان فارس به شهرستان سپیدان، مدیر ارشد قضایی استان در مسجد جامع شهر با مردم دیدار و مشکلات حقوقی و قضایی آنان را بررسی کرد.

در این ملاقات عمومی که از قبل اطلاع رسانی شده بود مشکلات 63 نفر از مراجعان به دستگاه قضایی از نزدیک بررسی و مردم مسائل خود را با رئیس کل دادگستری استان فارس در میان گذاشتند.

این گزارش حاکی است اغلب درخواست های مردم سپیدان از نماینده عالی قضایی در استان فارس را رسیدگی به اختلافات ملکی، صدور دستور در جهت تسریع در اجرای احکام، تقاضای اعمال ماده 477 و اِعمال تخفیف مجازات و اعطای تسهیلات به زندانیان واجد شرایط به خود اختصاص می داد. رئیس کل دادگستری استان فارس پس از انجام این ملاقات در جمع مردم شهرستان سپیدان با بیان اینکه یکی از برنامه هایی که بر اساس وظایف و مأموریت های سازمانی بر عهده دستگاه قضایی قرار دارد، تکریم ارباب رجوع است، گفت:  تلاش کرده ایم در بازدیدها و سرکشی های خود از شهرستان ها و حوزه های قضایی زمینه دیدار با مردم شهرستان ها را نیز فراهم نماییم. وی با بیان اینکه هدف از اجرای این برنامه حضور در میان مردم و بردن میزهای پاسخگویی به میان مردمی است که سفر به مرکز استان و حضور در ملاقات های عمومی هفتگی مسئولان قضایی کمتر برای آنان امکان پذیر است، خاطر نشان کرد: دستگاه قضایی به لحاظ آنکه مرجعی برای دادخواهی مردم است یکی از نهادهای پرمراجعه مردم است لذا تلاش کرده ایم تا ضمن ایجاد دسترسی آسان مردم به مراجع قضایی، اجازه نداده خللی در خدمت رسانی و تضییع حقوق مردم ایجاد شود. علی القاصی با تأکید بر اینکه شنیدن مشکلات، مسائل و دغدغه های مردم در ملاقات های حضوری امکان تحلیل های مدیریتی را برای مسئولان فراهم می کند، گفت: اکیداً به روسا و دادستان های حوزه های قضایی استان دستور داده ایم تا یک روز از هفته و یا بخشی از ساعات کاری روزانه خود را به شنیدن و بررسی مشکلات مردمی اختصاص دهند. وی این اقدام را در راستای تحکیم اعتماد عمومی نسبت به دستگاه قضایی و نظام ازریابی کرد و افزود: اعتماد مردم به کارگزاران و نهادهای خدمات رسان در همه بخش ها،  سرمایه های نظام است و دوام و بقای این نظام وابسته به اعتماد مردم است.

 وی در ادامه در جمع مسئولان و اعضای شورای اداری و نمازگزاران مسجد جامع سپیدان با اشاره به تدین و دینداری مردم این منطقه گفت: بحمدالله مؤلفه های نا امنی که باعث دغدغه و نگرانی مسئولین باشد در این شهرستان وجود ندارد که این امر به خاطر پایبندی مردم سپیدان به قانون و ارزش های نظام و انقلاب است.

وی با تأکید بر اینکه وجود برخی از ناهنجاری های اجتماعی در منطقه نیز به لحاظ موقعیت جغرافیایی و گردش پذیر بودن منطقه و وجود تفرجگاه های طبیعی است، تصریح کرد: این امر نیز با هماهنگی و انسجام اعضای شورای تأمین در تدوین و اجرای برنامه های پیشگیری از وقوع جرم و آسیب های اجتماعی قابل مدیریت و کنترل است.  وی همچنین با برشمردن 10 جرم حوزه قضایی سپیدان ازدیاد برخی از این جرائم را منطبق با ارزش های حاکم بر منطقه ندانست و تصریح کرد: علاوه بر اینکه در دستگاه قضایی برخورد قاطع قانونی با عوامل وقوع این جرائم باید در دستور کار قرار گیرد لازم است روحیه مطالبه گری عمومی تقویت و زمینه آسیب شناسی و برنامه ریزی در راستای کنترل این آسیب ها توسط مسئولان در دستور کار قرار گیرد. وی در ادامه به مسئله استفاده از ظرفیت های مردمی در حل و فصل منازعات و اختلافات اشاره و خاطر نشان کرد: در جلسات متعدد مسئولان قضایی در استان بر ارجاع پرونده های قابل سازش به شوراهای حل اختلاف تأکید کرده ایم  و این امر را به عنوان یک سیاست جدی در راستای گسترش فرهنگ صلح و سازش دنبال خواهیم کرد.

 وی در ادامه به تشریح نقش و جایگاه حساس دادستان در حوزه قضایی پرداخت و با بیان اینکه دادستان هم مدافع حقوق فردی و هم مدافع حقوق جامعه است، گفت: دادستان باید روحیه مطالبه گری و پیگیری جهت استیفای حقوق دولت و منافع عمومی جامعه را داشته باشد.

رئیس شورای قضایی استان فارس با تأکید بر اینکه دادستان در واقع وکیل جامعه است، گفت: دادستان به عنوان مدعی العموم در راستای پیگیری مطالبات عمومی وظایفی سنگینی را بر عهده دارد.

وی ضمن تأکید بر توجه دادستان جدید شهرستان سپیدان به کشف جرائم ، حفظ حقوق و مطالبات عمومی و همچنین ایفای نقش نظارتی در فرآیند دادرسی بیان داشت: دادستان باید با درایت و اعمال مدیریت وظایف نظارتی خود در فرآیند رسیدگی به پرونده ها را مد نظر قرار دهد.

پیش از این نیز در نشست مشترک امام جمعه سپیدان، رئیس دادگستری استان فارس و صاحبان صنایع شهرستان به بررسی و پاسخگویی مسائل و مشکلات صنایع شهرستان پرداخته شد. در این نشست رئیس کل دادگستری استان فارس از ابتکار امام جمعه سپیدان به منظور فراهم کردن موقعیتی به منظور دیدار با سرمایه گذاران و صاحبان صنایع  شهرستان در جهت رفع مشکلات آنها و قدم برداشتن عملی در سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» تقدیر کرد. در این نشست حجت الاسلام موسوی انور امام جمعه سپیدان با اشاره به این نکته که «قرآن دو عامل اصلی در جهت پویایی جامعه و گرایش مردم نسبت به دین معرفی می کند، و آن اقتصاد و امنیت است» اظهار داشت: امنیت به لطف الهی و یاری امام زمان و همت سربازان گمنام امام زمان در این کشور اسلامی برقرار و ایران در حالی که اطراف آن با ناامنی شدیدی روبه رو است، مسئولین با آرامش کامل در کشور مشغول به خدمت و مردم زندگی آرامی دارند. وی در ادامه به موضوع اقتصاد پرداخت و با بیان اینکه مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) از سال ۸۹ واژه اقتصاد مقاومتی را بیان کردند و بهترین تعریف از اقتصاد مقاومتی را تعریف خود رهبر معظم انقلاب از آن دانستند و افزودند: «اقتصاد مقاومتی یعنی آن اقتصادی که در شرایط فشار، در شرایط تحریم، در شرایط دشمنی ها و خصومت های شدید می تواند تعیین کننده رشد و شکوفایی کشور باشد».

امام جمعه شهرستان با گلایه از برخی مسئولین گفت: در زمینه اقتصادی برخی مسئولین آنگونه که باید باشند و وظایفشان را انجام دهند متاسفانه انجام نمی دهند و باوجود «نیروی کار فراوان، انرژی ارزان و موقعیت استراتژیک ایران در منطقه و جهان» و از طرفی سوء مدیریت برخی مسئولین به خوبی از فرصت ها استفاده نمی شود و این فرصت ها از بین
می روند و حتی گاهی اوقات به تهدید هم تبدیل می شود.

امام جمعه سپیدان، سوء مدیریت را یکی از عوامل مهم در بی ثباتی اقتصادی و ضربه زدن به آن بیان کردند و با برشمردن موانع متعددی از جمله فساد اداری، قاچاق کالا، وجود برخی قوانین کهنه و بانکداری بر پایه ربا را از دیگر عواملی خواندند که در عدم  پویایی اقتصاد و بیکاری جوانان موثرند. 


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

tablighat

tablighat