افسانه آنلاینکوچ پتروشیمی ها از فارس به عسلویه/ کمبود آب، اولویت مصارف شرب و کشاورزی نسبت به مصارف صنعتی و دسترسی به منابع خوراک متعدد عواملی برای انتقال پتروشیمی فیروزآباد به عسلویه شد

1 1 1 1 1 امتیاز خبر: 0.00
تغییر اندازه متن

همزمان با جدی شدن بحران تامین آب به خصوص در بخش صنعت، سهامداران پتروشیمی فیروزآباد خواستار انتقال طرح به عسلویه شده اند و شرکت ملی صنایع پتروشیمی بررسی این پیشنهاد که مخالفان و موافقان زیادی دارد را آغاز کرده است.

به نظر می رسد در شرایط کم آبی تامین آب مورد نیاز صنایع پتروشیمی به یکی از مولفههای جدی و حتی پیش شرط ساخت تبدیل شده است به طوریکه هم اکنون برای ساخت واحدهای مختلف صنعتی از جمله مجتمعهای پتروشیمی در کنار تامین خوراک، دانش فنی و منابع مالی، تامین آب نیز مطرح است. آنطور که عنوانمی شود پتروشیمی فیروزآباد به دلیل نامشخص بودن منابع تامین آب با تاخیر در عملیات اجرایی روبه رو شده است تا آنجا که سهامداران آن برای اجرای اقتصادی طرح به دنبال جابه جایی و انتقال پروژه از فیروزآباد به عسلویه هستند.

اگرچه بحران تامین آب تنها به استان فارس و پتروشیمی فیروزآباد خلاصه نشده و اجرای طرحهای توسعهای صنعت پتروشیمی در برخی دیگر از استان های کشور نیز با مشکل مواجه شده و طرح ها و مجتمع های مسیر خط لوله اتیلن که با همکاری شرکتهای پتروشیمی و آب و فاضلاب این استانها دنبال می شود تحت تاثیر مدیریت و صرفهجویی در مصرف آب قرار گرفته است.

در بین طرحهای صنعت پتروشیمی، پروژههای تولید اتیلن همچون واحد فیروزآباد در زمان بهره برداری بیش از سایر محصولات پتروشیمی و پلیمری به آب نیاز دارد به طوریکه یک واحد اولفینی برای تولید محصولات در هر ثانیه به حدود 400 لیتر آب نیاز دارد. موضوعی که مشاور استاندار فارس در امور نفت، گاز و پتروشیمی نیز در گفت وگو با «افسانه» به آن اشاره داشته اما تاکید دارد مسئله بر سر انتقال این پروژه به جنوب فارس است نه عسلویه.

او می گوید: در این پروژه بناست اتانی که از شهرستان مهر به فیروزآباد به عنوان خوراک منتقل می شود به اتیلن تبدیل تا در ادامه این اتیلن به شهرهای جهرم، فسا و داراب منتقل شود.

دکتر امین عربی با اشاره به اینکه اتانی که از گاز طبیعی جدا می شود باید با خط لوله به فیروزآباد منتقل شود، تاکید می کند: این پروژه نیازمند آب زیادی است اگرچه مجریان طرح و سهامداران آن عنوان کرده بودند می توانند از تکنولوژی روز بهره ببرند تا آب مورد نیاز را به نصف میزان فعلی برسانند.

مشاور استاندار فارس در امور نفت،گاز و پتروشیمی به قول های سازمان آب برای تامین آب مورد نیاز این پروژه اشاره داشته و اظهار می کند: سازمان آب قول تامین آب مورد نیاز این مجموعه از چند منبع و انتقال آن از مکان های دیگر را مطرح کرده است.

وی با اشاره به اینکه معضل کم آبی در بسیاری استان های کشور وجود دارد، تصریح می کند: درست است ما معضل آب داریم اما در کرمان نیز مسئله کمبود آب مطرح است اما می بینیم که کارخانه های ذوب آهن در حال توسعه هستند؛ دولت می تواند مسیر انتقال آب را به واسطه سدها و منابع آبی که در منطقه است تامین کند تا این واحد در استان احداث شود.

*احداث پتروشیمی به نام فیروزآباد درجنوب فارس

با توجه به کمبود آبی که کل کشور با آن رو به رو است ضوابطی نظیر عدم استفاده از منابع آب زیر زمینی و .... در احداث و بهره برداری از طرحهای پتروشیمی مد نظر قرار گرفته که به نظر می رسد این ضوابط مشمول ساخت طرح پتروشیمی فیروزآباد هم شده است.

به همین دلیل است که به نظر می رسد مجریان این طرح با تشریح دلایلی همچون کمبود آب در فیروزآباد و اولویت مصارف شرب و کشاورزی نسبت به مصارف صنعتی، دسترسی به منابع خوراک متعدد برای تامین مطمئن و پایدار خوراک در عسلویه، دسترسی به مبادی صادراتی در عسلویه جهت صادر کردن اتیلن (با توجه به عدم پیشرفت طرحهای مصرف کننده اتیلن در شهرهای داراب، فسا، جهرم و استهبان)، کاهش هزینه سرمایه گذاری و بهره برداری در عسلویه تقاضای انتقال طرح به عسلویه را مطرح کردهاند.

مسئله ای که «جواد کمری» مدیرعامل پتروشیمی فیروزآباد نیز به آن اشاره داشته و با تائید درخواست سهامداران پتروشیمی فیروزآباد برای انتقال طرح به عسلویه، می گوید: بحث آب اگر با مشکل مواجه شود طرح کامل شکست میخورد و بحث مرگ یک طرح است.

اگرچه مشاور استاندار فارس در امور نفت گاز و پتروشیمی معتقد است: می توان مجوز جدیدی برای پتروشیمی فیروزآباد و به نام این شهر در جنوب فارس و نه در عسلویه صادر کرد و در کنار آن به دنبال تکمیل مراحل احداث پتروشیمی فیروزآباد در این شهر بود. دکتر عربی با اشاره به اینکه این پروژه سال هاست پیشرفتی نداشته، می گوید: اگربناست مجوز جدیدی برای این پتروشیمی در جنوب استان که دسترسی راحت به خوراک دارد صادر شود به نفع استان است اما انتقال آن به عسلویه ممکن نیست کما اینکه انتقال آن به جنوب فارس نیز باید با اجماع نخبگان و توافق مردم باشد.

او با اشاره به اینکه خواه ناخواه واحدهای پتروشیمی در مناطق جنوبی ایجاد خواهد شد و می توان از این ظرفیت بهره برد، متذکر می شود:این مناطق مستعد ایجاد پتروشیمی است و می توان واحد پتروشیمی با مالکیت فیروزآباد در آن ایجاد کرد و در کنار آن روند ساخت پتروشیمی فیروزاباد در منطقه را با جدیت و سرعت بیشتر پیگیر شد و سرمایه گذاران نیز روند سرمایه گذاری در پروژه فعلی را دنبال کنند.

*صنایع جانبی ایجاد کنیم

مسئله مورد تاکید این است که احداث پروژه پتروشیمی فیروزآباد در منطقه به اشتغال جوانان کمک کرده و از طرفی ساخت واحد پتروشیمی صنایع پیرامونی دیگری را نیز به دنبال خواهد داشت. موضوعی که مشاور استاندار فارس در امور نفت گاز و پتروشیمی نیز به آن اشاره می کند.

او در ادامه می گوید: تعدادی از سهامداران این پروژه با این دیدگاه که کارخانه های جانبی در شهرستان های جهرم، فسا و داراب ایجاد شود در پروژه فوق سرمایه گذاری کرده اند.

دکتر عربی با اشاره به اینکه ساخت واحد پتروشیمی با نام فیروزآباد در جنوب فارس ممانعتی برای ایجاد صنایع جانبی در شهرستان های جهرم، فسا و داراب ایجاد نمی کند، اظهار می دارد: آنچه برای جهرم و سایر شهرستان های فارس مهم است مبحث اشتغالزایی است و اگر تضمینی برای جایگزینی صنایع اشتغالزا که آلودگی و مصرف آب کمتری دارند وجود داشته باشد بهتر است و مردم هم استقبال می کنند.

وی یادآور می شود: اگر این پروژه با تائید مسئولان استان و اجماع نخبگان و مردم با نام فیروزآباد به جنوب فارس منتقل شود نیروی کار نیز از فیروزآیاد به این منطقه منتقل می شود.

مشاور استاندار فارس در امور نفت گاز و پتروشیمی تاکید می کند: از طرفی نمایندگان شهرستان ها که دنبال اشتغال هستند می توانند بر پروژه های صنعتی دیگر با اشتغال پایدار در این شهرستان ها تاکید داشته باشند. با وجود اظهارات مشاور استاندار فارس طرح پیشنهاد انتقال این طرح پتروشیمی از فیروزآباد به عسلویه در حال بررسی کارشناسی است و موضوع در شرکت ملی صنایع پتروشیمی آغاز شده و تصمیمات مقتضی با در نظر گرفتن صرفه و صلاح مردم منطقه، امکان پذیر بودن اجراء و بهره برداری از طرح (از لحاظ تأمین آب به مدت 25 سال، تأمین خوراک و فروش محصول تولیدی) اتخاذ و اعلام خواهد شد.

در شرایط فعلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی به دنبال تکمیل نتایج مطالعات و بررسی فنی خود درباره انتقال طرح پتروشیمی فیروزآباد به عسلویه بوده اما تاکنون مجوزی برای این جابه جایی صادر نشده است؛ باید دید سرنوشت پروژه پتروشیمی فیروزآباد که سال های بدون پیشرفت را پشت سر گذاشته چه خواهد شد و آیا تصمیم بر انتقال آن به عسلویه خواهد بود یا جنوب فارس.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

tablighat

tablighat