افسانه آنلاینهمه مجوزهای اکتشافات معدنی در منطقه بهرام گور از سال 84 به بعد باطل شد / نجات موقت گورهای بهرام گور

1 1 1 1 1 امتیاز خبر: 0.00
تغییر اندازه متن

منطقه حفاظت شده بهرام گور که بیش از این صحبت های اکتشافات معدنی حیات گونه جانوری آن را تهدید می کرد، در حال حاضر با مخالفت فعالان محیط زیست این طرح در حد مطالعه باقی مانده است. این منطقه با داشتن بیش از 700 رأس گورخر ایرانی منطقه ای ویژه در کشور از جهت کثرت گورخر به حساب می آید و آنطور که سرپرست محیط زیست فارس می گوید: « مجوز اکتشافات معدنی در این منطقه از سال 1384 به بعد که در شورای عالی معادن به تصویب رسیده است؛ باطل گردیده است و در حال حاضر رشد جمعیت گورخرها در منطقه بهرام گور رضایت بخش بوده است و درکشور نمونه ایاز آن وجود ندارد».

اما طی چند روز گذشته مردم محلی محیط بانان منطقه را از دیده شدن تعدادی گورخر در اطراف مزارع و باغ های روستای خود مطلع کردند؛ موضوعی که به محض گزارش آن محیط بانان شبانه برای پایش منطقه راهی می شوند.  سه گورخر ایرانی براساس گفته های رئیس اداره حفاظت از محیط زیست نیریز شامل دو گور جوان و یک کره بودند که از طریق کفه دهچاه و گردنه نقارهخانه به نزدیکی دو روستای جعفرآباد و مزرو گریخته بودند. گرچه با تلاش محیط بانان منطقه و براساس پایشی که از کل منطقه انجام شد، سه گورخر ایرانی به منطقه خود برگشته اند. محیط بانان آن منطقه براساس تجربیات خود از نوع معیشت گورخرها معتقدند نباید گورخرها در نزدیکی روستا و خارج از محدوده خود دیده می شدند.

خارج شدن گورخرها از منطقه حفاظت شده بیش از این برای آنها دردسر ساز شده بود؛ سال گذشته بود که در پی ورود گورخر آسیایی به جاده بر اثر برخورد با خودورهای عبوری در حاشیه منطقه حفاظت شده بهرام گور از بین رفت و این در حالی بود که گورخر ماده باردار بود.همچنین در این خصوص سرپرست سازمان محیط زیست فارس معتقد است: «تکه تکه شدن زیست گاه حیات وحش و خط کریدر مانند جاده ها که منجر به قطعی زیستگاه می شود، به عنوان عامل تهدید کننده زیست گاه حیات وحش منطقه است و خود جای نگرانی دارد».

بررسی وضع پارک ملی بهرام گور و عوامل احتمالی که منجر به ترک گورخر این منطقه از زیستگاه خود و در پی آن تهدید حیات آنها می شود، موضوعی است که در ادامه به آن پرداخته می شود:

* تهیه علوفه عامل نزدیکی گورخرها به روستا نیست

آنچه منجر شده که گورخرها از منطقه حفاظت شده به سمت روستا بیایند، موردی است که سرپرست محیط زیست فارس علت آن را تهیه علوفه نمی داند و در این خصوص به «افسانه» می گوید: براساس تجربه و عادت گورخرها نباید برای تهیه علوفه رفته باشند؛ چراکه علاوه بر علوفه موجود در منطقه به صورت دستی هم علوفه در منطقه گذاشته می شود.

نبی الله مرادی با برشمردن علت های مختلف برای حرکت گورخرها به سمت روستا به احساس خطر گورخرها اشاره کرده و می گوید: عامل ترساندن گورخرها در زیستگاه می تواند هم عامل طبیعی و هم انسانی باشد.

*با توجه به شرایط پارک ملی بهرام گور عامل انسانی در بهم خوردن امینت حیات وحش تاثیر دارد

همچنین سیروس زارع به عنوان فعال این حوزهمی گوید: معمولا حیات وحش در فصول مختلف با توجه به نوسانات آب و هوایی کوچ می کنند که این جابجایی نیاز حیات وحش و طبیعی است، اما در مورد پارک های ملی شرایط متفاوت است. چنانچه پارک ملی بهرام گور به عنوان یکی از بزرگترین پارک های ملی ایران در حاشیه کویر حد فاصل چنداستان واقع شده است که امنیت و پوشش گیاهی دو مؤلفه اصلی جهت ماندگاری حیات وحش آن است.

زارع می گوید: با توجه به شرایط پارک ملی بهرام گور در مورد گورخرها، بعضی مواقع عوامل انسانی در بهم خوردن امینت حیات وحش تاثیر دارد. وی ادامه می دهد: همچنین گاها در فصول جفت گیری به دلیل نزاع هایی که بین نرهای قوی گله رخ می دهد، منجر به فاصله گرفتن نرهای ضعیف تر می شود که این می تواند منجر به انزوا و پراکنش تعداد انگشت شماری از گله شود.

*20کیلومتر از منطقه پارک ملی بهرام گور به واسطه دوتکه شدن نیاز به فنس کشی دارد

فنس کشی منطقه حفاظت شده برای حفاظت از عبور گورخرها، موردی است که به گفته مرادی با توجه به برخورد با حیوان های اهلی و همچنین با تلاشی که در زیستگاه برای حفاظت صورت می گیرد، غیرضروری است. وی با این حال تصریح می کند: در برخی از محیط های زیستگاه که پروژه هایی مانند جاده اجرا و منجر به تکه تکه شدن زیستگاه شده است به ویژه درمنطقه شهر بابک که شاهد گذار حیوان ها به سمت شهر هستیم، لذا به طول تقریبی 20 کیلومتر به فنس کشی نیاز دارد.

*نتیجه مطالعات اولیه اکتشافات معدنی پارک ملی بهرام گور اعلام نشده است

در مجموع وضع پرونده اکتشافات معدنی مورد دیگری است که به واقع اگر اجرا شود، خطر جدی برای ادامه حیات گورخر در پارک ملی بهرام گور به همراه دارد. موضوعی که در برخورد با آن دیدگاه های موافق و مخالف مطرح می شود و از این رو سرپرست سازمان محیط زیست فارس در خصوص آخرین وضع اکتشافات معدنی در منطقه می گوید: طی چند سال گذشته شرکتی دولتی برای انجام مطالعات وارد منطقه شد و بنا بود که نتیجه در شورای عالی معادن که نمایندگان سازمان محیط زیست و معادن هم حضور دارند؛ اعلام شود و با این حال به نظر می رسد این مطالعات در مراحل پایانی است و هنوز نتیجه آن اعلام نشده است.  مرادی خاطر نشان می کند: در خصوص اکتشافات  معدنی در منطقه بهرام گور مجوزی صادر نشده است و همچنین مجوزهایی که شورای عالی معادن از سال 84 به بعد صادر شده است، همگی باطل هستند و باید در مجموع منتظر نتیجه مطالعات اولیه در این منطقه باشیم. 


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

tablighat

tablighat