افسانه آنلاینشيراز ميزبان نشست شهرسازی اسلامی و چشم‌اندازشهریخواهد بود

1 1 1 1 1 امتیاز خبر: 4.50
تغییر اندازه متن

شيراز ميزبان نشست شهرسازی اسلامی و چشم‌اندازشهریخواهد بود

رئیس دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز گفت: نخستین نشست شهرسازی اسلامی و چشم‌انداز شهر شیراز پنج‌شنبه، 15 اسفند با سخنرانی رحیم‌پورازغدی در تالار حافظ شیراز برگزار می‌شود.

خلیل حاجی‌پور، سه‌شنبه 13 اسفند در يك كنفرانس خبري گفت: اين نشست ماحصل کار فشرده و زمان‌بر گروهی از اساتید دانشگاه، متخصصان و دغدغه‌مندان مسائل توسعه شهری شیراز است که با هدف آسیب‌شناسی روندهای گذشته و هم‌اندیشی و همفکری در جهت حرکت به سمت توسعه شهری مطلوب و متوازن، برنامه‌ریزی شده است.

حاجی‌پور ادامه داد: این نشست آغاز و شروع سلسله‌ نشست‌های مستمر این چنینی است که ماحصل یک کارگروهی و خودجوش و مشارکتی است یعنی سفارش و دستوری از جایی نبوده بلکه گروهی از اساتید دانشگاه و فعالان فرهنگی شیراز و دغدغه‌مندان با هدف آسیب شناسی توسعه شیراز و تعریف چشم‌انداز مناسب برای آینده گرد هم جمع آمدند و نتیجه آن شکل‌گیری اولین نشست شهرسازی اسلامی است.

دبیر نشست شهرسازی اسلامی و چشم‌انداز شهر شیراز ادامه داد: حسن رحیم‌پور ازغدی به عنوان یکی از اندیشمندان برجسته در حوزه مطالعات دینی، با موضوع ویژگی‌های شهر اسلامی سخنران ویژه این نشست خواهند بود و انتظار داریم مباحثی که وی در حوزه شهرسازی اسلامی مطرح می‌کنند در شهر شیراز به عنوان مهد فرهنگ و تمدن اسلامی ـ ایرانی، مورد توجه مدیران و متخصصان شهرسازی قرار گرفته و شاهد کاهش ناهنجاری‌ها و آشفتگی‌های موجود در این عرصه باشیم.

وی به اهداف این نشست اشاره کرد و گفت: ارتقای دانش و بینش مسئولان و مدیران شهری در رابطه با شناخت ابعاد، معیارها و مؤلفه‌های شهر اسلامی، تلاش در جهت دستیابی به الگوها و چارچوب‌های عملی در جهت تحقق‌پذیری مبانی و مؤلفه‌های شهرسازی اسلامی در چشم‌انداز توسعه شهر شیراز و آسیب‌شناسی و نقد ویژگی‌ها و ابعاد توسعه شهر شیراز در دهه‌های اخیر با هدف فراهم شدن بستر و زمینه شکل‌گیری توسعه متوازن و هویت‌مند شهر شیراز از جمله اهداف برگزاری این نشست است.

حاجی‌پور عنوان کرد: تلاش می‌کنیم یکی از نتایج نشست، با توجه به اشتیاق جامعه به این مباحث و همکاری صمیمانه رسانه‌ها، ایجاد مطالبه عمومی در جامعه برای حرکت به سمت شهرسازی اسلامی و ایجاد محیط شهری آرامش‌بخش، منطبق با آموزه‌های دینی باشد؛ چنانکه همه ما همواره از حضور در بناهای با معماری اسلامی احساس آرامش می‌کنیم.

وی با اشاره به برنامه‌های این نشست اظهار کرد: در این نشست علاوه بر سخنرانی رحیم‌پور ازغدی و رئیس دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز، حسین خسروی نیز با موضوع معرفی گروه مطالعات شهری فاطر نیز سخنرانی خواهد کرد و در پایان از مستند زاویه با موضوع توسعه نامتوازن شهر شیراز رونمایی می‌شود.

حاجی‌پور ابراز کرد: دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی شیراز، بسیج دانشجویی فارس، مؤسسه فرهنگی، پژوهشی و مطالعات راهبردی قدر و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس برگزارکنندگان این نشست هستند.

بنا بر این گزارش،  محمدرضا حق نگهدار، کارگردان مستند زوایه نیز در این نشست گفت: این مستند در 57 دقیق پیرامون توسعه نامتوازن شیراز ساخته شده است که در آن ضمن گفت‌وگو با کارشناسان مسائل شهری و اساتید دانشگاهی و همچنین شهردار شیراز از هسته مرکزی شیراز شکل گرفته تا به امروز به‌صورت گذرا به توسعه این شهر می‌پردازد.

وی ادامه داد: همچنین در این مستند گفت‌وگویی با اهالی شهر شیراز صورت گرفته است که در آن گاهی به معضلاتی که ناشی از شکل شیراز است پرداخته شده و تأثیرات آن را بر روی زندگی مردم به تصویر کشیده می‌شود.

حق‌نگهدار عنوان کرد: بحث مهمی در این مستند پیگیر شدیم این است که به عنوان آغاز گر راهی باشد که از این طریق بتوانیم رسانه‌ها را به سمت مطالبه‌گری پیش ببریم و مسئولان را در شرایطی قرار دهیم که چشم آن‌ها به رسانه‌ها باشد و به عنوان عامل مهم و محرم خود بدانند تا ان‌شاءالله بتوانیم با هماهنگ کردن رسانه‌های مختلف به خصوص در عرصه مستنسازی، معضلات شهری را انعکاس داده و درصدد رفع آن‌ها برآییم.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

tablighat

tablighat